Tesla Model S wnętrze

Elektryczna taksówka Tesli pojawiła się w Warszawie

Prowadzone przez Elona Muska przedsiębiorstwo samochodowe Tesla nie zamierza spocząć na laurach – w ciągu zaledwie kilku ostatnich miesięcy m.in. intensywnie zwiększyło ono sieć superszybkich ładowarek  a z jego linii produkcyjnej zjechał już 300 000. egzemplarz pojazdu marki Tesla. Samochód wyprodukowany przez ten koncern, Tesla Roadster, został nawet wystrzelony w kosmos, a kilka dni temu NASA oficjalnie zarejestrowała go w katalogu NASA Horizons, gdzie zapisane są wszystkie obiekty znajdujące się w przestrzeni kosmicznej.

Produkowane przez Teslę samochody elektryczne coraz częściej można spotkać także na drogach wielu polskich miast. Jak oszacowali urzędnicy z Krakowa, tylko w tym mieście do końca listopada 2017 r. zostało zarejestrowanych 140 pojazdów elektrycznych oraz 1521 o napędzie hybrydowym. Zainteresowanie ekologicznymi środkami transportu jest tak duże, że ilość ładowarek niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania tych samochodów bardzo często okazuje się niewystarczająca. Również pozostałe polskie miasta na rozmaite sposoby włączają się w promocję ekologicznych sposobów transportu. O ile elektryczna komunikacja miejska w wielu miejscowościach jest już standardem, to do walki coraz częściej stają także prywatne firmy – np. swego czasu w ramach promocji jeden z poznańskich hoteli oferował swoim gościom przejazdy Teslą Model X.

Upowszechnienie samochodów elektrycznych można zaobserwować także w branży taksówkarskiej. Na rodzimym rynku działa już kilka firm, które trudnią się przewozem klientów takimi właśnie pojazdami. Ich grono kilka dni temu zasiliła także Tesla, która weszła w skład floty oferowanej przez firmę iTaxi. Debiut Tesli Model S jako taksówki miał miejsce 27 lutego br. na ulicach Warszawy.

– Uzupełnimy segment pojazdów premium o kolejne 100 aut, a Tesle mają stanowić jego widoczną część – podkreśla Lech Kaniuk, prezes firmy przewozowej iTaxi, w wywiadzie udzielonym portalowi rp.pl.

Prezes iTaxi deklaruje również, że w ciągu najbliższych 6-8 lat cała flota należąca do firmy (obecnie składa się ona z 10 tys. pojazdów) zostanie zastąpiona samochodami elektrycznymi; równolegle powstawać będzie sieć ogólnodostępnych ładowarek do tych pojazdów.

Dodaj komentarz


You May Also Like

Rząd wystraszył się Unii i zmienił zdanie. Będą wiatraki i dekarbonizacja

Starsi Czytelnicy pamiętają pewnie zabawę z dawnego „Przekroju” pod tytułem „Wytęż wzrok i znajdź x szczegółów, którymi różnią się oba rysunki”. Wytężyliśmy się maksymalnie i poszukaliśmy różnic pomiędzy Krajowym Planem na Rzecz Energii i Klimatu przesłanym Brukseli oraz Polityką Energetyczną Państwa 2040 przeznaczoną na użytek krajowy. Okazało się, że w kilku punktach istotnie się różnią.