autobus z panelami fotowoltaicznymi Kraków

Kraków: autobusy miejskie z panelami słonecznymi na dachach

Krakowska Komunikacja Miejska inwestuje w ekologiczną flotę, co jest sposobem na walkę z zanieczyszczeniami powietrza. Obok zakupu nowych, ekologicznych pojazdów, pojawiają się również dodatkowe inicjatywy, np. na sześciu kolejnych autobusach przegubowych pojawiły się panele słoneczne.

Obecnie po Krakowie jeździ 8 autobusów, które korzystają z energii generowanej przez panele fotowoltaiczne zamontowane na ich dachach. Pierwsze instalacje PV na dwóch pojazdach pojawiły się w 2015 roku, kiedy MPK S.A. w Krakowie testowało to rozwiązanie. Teraz w panele słoneczne wyposażono kolejne 6 jednostek.

Energia z ogniw fotowoltaicznych będzie wspomagać urządzenia pokładowe autobusu. Zasili między innymi: automaty biletowe, tablice elektroniczne z trasą przejazdu, kasowniki oraz oświetlenie. Montaż na dachu pojazdów możliwy był dzięki innowacyjnej technologii paneli, które wyprodukowane zostały bez użycia szkła. Mimo to całość jest odporna na rozmaite warunki atmosferyczne oraz ma wysoką odporność na przeciążenia.

Panele fotowoltaiczne uruchamiają się automatycznie. Wyłączają się w momencie pełnego naładowania akumulatorów i załączają, gdy się one wyczerpują. Podnosi to efektywność energetyczną instalacji oraz przekłada się na mniejsze zużycie paliwa.

1 comment

Dodaj komentarz


Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

You May Also Like

Rząd wystraszył się Unii i zmienił zdanie. Będą wiatraki i dekarbonizacja

Starsi Czytelnicy pamiętają pewnie zabawę z dawnego „Przekroju” pod tytułem „Wytęż wzrok i znajdź x szczegółów, którymi różnią się oba rysunki”. Wytężyliśmy się maksymalnie i poszukaliśmy różnic pomiędzy Krajowym Planem na Rzecz Energii i Klimatu przesłanym Brukseli oraz Polityką Energetyczną Państwa 2040 przeznaczoną na użytek krajowy. Okazało się, że w kilku punktach istotnie się różnią.

Codzienny raport smogowy – 17.01.

Pogoda się uspokoiła, czyżby to zwiastowało powrót smogu? Na mapie coraz mniej zielonych punktów. W poniedziałek wystartował Wrocławski Indeks Powietrza, jest to odpowiedź na apel Dolnośląskiego Alarmu Smogowego w sprawie informowania mieszkańców o prawdziwej skali zagrożeń w obszarze jakości powietrza. Niecierpliwie czekamy na bardziej restrykcyjne normy dla całego kraju.