autobus z panelami fotowoltaicznymi Kraków

Kraków: autobusy miejskie z panelami słonecznymi na dachach

Krakowska Komunikacja Miejska inwestuje w ekologiczną flotę, co jest sposobem na walkę z zanieczyszczeniami powietrza. Obok zakupu nowych, ekologicznych pojazdów, pojawiają się również dodatkowe inicjatywy, np. na sześciu kolejnych autobusach przegubowych pojawiły się panele słoneczne.

Obecnie po Krakowie jeździ 8 autobusów, które korzystają z energii generowanej przez panele fotowoltaiczne zamontowane na ich dachach. Pierwsze instalacje PV na dwóch pojazdach pojawiły się w 2015 roku, kiedy MPK S.A. w Krakowie testowało to rozwiązanie. Teraz w panele słoneczne wyposażono kolejne 6 jednostek.

Energia z ogniw fotowoltaicznych będzie wspomagać urządzenia pokładowe autobusu. Zasili między innymi: automaty biletowe, tablice elektroniczne z trasą przejazdu, kasowniki oraz oświetlenie. Montaż na dachu pojazdów możliwy był dzięki innowacyjnej technologii paneli, które wyprodukowane zostały bez użycia szkła. Mimo to całość jest odporna na rozmaite warunki atmosferyczne oraz ma wysoką odporność na przeciążenia.

Panele fotowoltaiczne uruchamiają się automatycznie. Wyłączają się w momencie pełnego naładowania akumulatorów i załączają, gdy się one wyczerpują. Podnosi to efektywność energetyczną instalacji oraz przekłada się na mniejsze zużycie paliwa.

1 comment

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Opracowano system zasilania energią słoneczną, który działa również w nocy

Innowacyjna bateria termiczna opracowana przez naukowców z Uniwersytetu Curtin będzie kluczem do systemu energii słonecznej zdolnego do produkcji energii elektrycznej przez noc. Pozwoli to instalacjom OZE rywalizować z paliwami kopalnymi jako realnym źródłem energii dla przemysłu komercyjnego i ciężkiego na całym świecie, w tym dla górnictwa.