autobus z panelami fotowoltaicznymi Kraków

Kraków: autobusy miejskie z panelami słonecznymi na dachach

Krakowska Komunikacja Miejska inwestuje w ekologiczną flotę, co jest sposobem na walkę z zanieczyszczeniami powietrza. Obok zakupu nowych, ekologicznych pojazdów, pojawiają się również dodatkowe inicjatywy, np. na sześciu kolejnych autobusach przegubowych pojawiły się panele słoneczne.

Obecnie po Krakowie jeździ 8 autobusów, które korzystają z energii generowanej przez panele fotowoltaiczne zamontowane na ich dachach. Pierwsze instalacje PV na dwóch pojazdach pojawiły się w 2015 roku, kiedy MPK S.A. w Krakowie testowało to rozwiązanie. Teraz w panele słoneczne wyposażono kolejne 6 jednostek.

Energia z ogniw fotowoltaicznych będzie wspomagać urządzenia pokładowe autobusu. Zasili między innymi: automaty biletowe, tablice elektroniczne z trasą przejazdu, kasowniki oraz oświetlenie. Montaż na dachu pojazdów możliwy był dzięki innowacyjnej technologii paneli, które wyprodukowane zostały bez użycia szkła. Mimo to całość jest odporna na rozmaite warunki atmosferyczne oraz ma wysoką odporność na przeciążenia.

Panele fotowoltaiczne uruchamiają się automatycznie. Wyłączają się w momencie pełnego naładowania akumulatorów i załączają, gdy się one wyczerpują. Podnosi to efektywność energetyczną instalacji oraz przekłada się na mniejsze zużycie paliwa.

1 comment

Dodaj komentarz


Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Mogą Ci się także spodobać

Codzienny raport smogowy -10.11.

Dziś zaczynamy kolejny długi weekend, ale czy to dobry czas na rodzinne spacery? Dziś mapa znów zaświeciła się na czerwono, smog nie odpuszcza. Najgorzej jest na południu Polski, są miejsca gdzie poziom dopuszczalnego stężenie pyłów jest przekroczony nawet o 900%!!! Sprawdźcie czy warto dziś wychodzić z domu. Przypominamy, że smog stanowi poważne i jak najbardziej realne zagrożenie dla zdrowia, uważajcie na siebie.

Codzienny raport smogowy – 11.11.

Dziś świętujemy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Obchody tego święta organizowane są prawie we wszystkich polskich miastach. Marsze, koncerty, biegi, akcje sadzenia drzew czy gry miejskie – większość atrakcji będzie odbywać się na “świeżym” powietrzu. Niestety smog nawet dziś nie odpuszcza, załóżcie więc maseczki, astmatycy, dzieci i osoby starsze powinni ograniczyć czas przebywania oraz unikać wysiłku fizycznego na otwartym powietrzu. Świętujcie zdrowo i z rozwagą!