Większa efektywność turbin wiatrowych PGE Energia Odnawialna

Większa efektywność turbin wiatrowych PGE Energia Odnawialna

Na farmie wiatrowej Karnice wprowadzono pilotażowy program ulepszeń turbin wiatrowych w ramach starań spółki PGE Energia Odnawialna o zwiększenie efektywności konwersji posiadanych instalacji wiatrowych. W ramach ulepszeń poprawiono aerodynamikę łopat wiatraka i zoptymalizowano jego oprogramowanie. Takie zmiany umożliwiły zwiększenie produktywności o około 3%, co przekłada się na wzrost przychodzi spółki z całej farmy.

Tego rodzaju pilotażowy projekt jest częścią zwiększania wydajności swoich źródeł wytwórczych przez PGE EO. W ramach projektu pilotażowego zmodernizowano dwie z trzynastu turbin w Karnicach. Istotna jest zwłaszcza optymalizacja oprogramowania, gdyż nowe umożliwia lepsze wykorzystywanie wiatru i aktywniejsze ustawianie śmigła wirnika w optymalnej do warunków i wietrzności pozycji.

Spółka posiada czternaście farm wiatrowych w Polsce. Instalacja w Karnicach uruchomiona została w listopadzie 2009 i należy do najnowocześniejszych tego rodzaju obiektów w kraju. Farma ma łączną moc 30 MW i składa się z 13 turbin firmy Siemens o mocy 2,3 MW każda. Wiatraki wyposażone są w nowoczesne wirniki o średnicy 93 m.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.