Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Większa efektywność turbin wiatrowych PGE Energia Odnawialna

Większa efektywność turbin wiatrowych

Większa efektywność turbin wiatrowych PGE Energia Odnawialna

Na farmie wiatrowej Karnice wprowadzono pilotażowy program ulepszeń turbin wiatrowych w ramach starań spółki PGE Energia Odnawialna o zwiększenie efektywności konwersji posiadanych instalacji wiatrowych. W ramach ulepszeń poprawiono aerodynamikę łopat wiatraka i zoptymalizowano jego oprogramowanie. Takie zmiany umożliwiły zwiększenie produktywności o około 3%, co przekłada się na wzrost przychodzi spółki z całej farmy.

B1
Reklama

Tego rodzaju pilotażowy projekt jest częścią zwiększania wydajności swoich źródeł wytwórczych przez PGE EO. W ramach projektu pilotażowego zmodernizowano dwie z trzynastu turbin w Karnicach. Istotna jest zwłaszcza optymalizacja oprogramowania, gdyż nowe umożliwia lepsze wykorzystywanie wiatru i aktywniejsze ustawianie śmigła wirnika w optymalnej do warunków i wietrzności pozycji.

Reklama

Spółka posiada czternaście farm wiatrowych w Polsce. Instalacja w Karnicach uruchomiona została w listopadzie 2009 i należy do najnowocześniejszych tego rodzaju obiektów w kraju. Farma ma łączną moc 30 MW i składa się z 13 turbin firmy Siemens o mocy 2,3 MW każda. Wiatraki wyposażone są w nowoczesne wirniki o średnicy 93 m.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.