Chińczycy zbudują ogromny projekt fotowoltaiczny w Czarnobylu

projekt fotowoltaiczny w czarnobylu

Ogromna eksplozja reaktora atomowego w Czarnobylu oprócz spowodowania ponad 4000 zgonów poprzez napromieniowanie skaziła teren ponad 30 km2 wokół reaktora i miasta Prypeć. Obszar ten z uwagi na zanieczyszczenie izotopami promieniotwórczymi nie nadaje się do stałego zamieszkania przez ludzi, jednakże, jak już informowaliśmy władze Ukrainy znalazły inny pomysł na jego wykorzystanie. Powstać ma tutaj ogromna instalacja fotowoltaiczna.

Inwestorami i wykonawcami instalacji mają być dwie firmy z Chin. Członek holdingu Golden Concord (GLC) będzie spółką odpowiedzialną za dostarczenie i instalację modułów fotowoltaicznych do inwestycji, a operatorem, odpowiedzialnym za bieżące naprawy, konserwację i utrzymanie instalacji – China National Machinery Corporation (Sinomach).

Farma kosztować ma ponad miliard dolarów – tyle zainwestować chce Sinomach i GLC – i dostarczać około 1 gigawata mocy z powierzchni 2500 hektarów, umieszczonej całkowicie na terenie skażonej strefy.

Jak komentuje Ostap Semerak, ukraiński Minister Środowiska i Zasobów Naturalnych: To tania ziemia, a rejon jest mocno nasłoneczniony. Daje to dobre podstawy do powodzenia projektu. A ponadto – linie przesyłowe wysokiej mocy są już dostępne na miejscu i bez problemu można je wykorzystać.

Jak informowała spółka GLC, prace nad farmą mają się rozpocząć już w tym roku. Wypowiedzi przedstawicieli firmy są bardzo optymistyczne, zwracają oni uwagę, że „jest to doskonała okazja, dająca benefity społeczne i ekonomicznej lokalnej społeczności” i „pozwala na renowację zniszczonego obszaru z wykorzystaniem energii zielonej i odnawialnej”. Czyż może być piękniejszy przykład triumfu OZE nad konwencjonalnymi źródłami energii elektrycznej?

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Jaki podatek od wiatraków w roku 2017?

Następny artykuł

Większa efektywność turbin wiatrowych PGE Energia Odnawialna

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , , , , , , , ,