Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Wielka Pacyficzna Plama Śmieci jest już niemal pięć razy większa od Polski

Wielka Pacyficzna Plama Śmieci jest już niemal pięć razy większa od Polski

Nadmierna produkcja śmieci oraz niewłaściwe ich przetwarzanie stanowią plagę dzisiejszych czasów. O ile postępującą degradację środowiska można odwlekać w czasie za sprawą segregacji surowców wtórnych, o tyle bezrefleksyjne pozbywanie się długo rozkładających się śmieci może być rzeczywistym zagrożeniem.

Dobrą ilustrację do powyższego przykładu stanowi Wielka Pacyficzna Plama Śmieci, której kwestia kilka dni temu powróciła w ogólnoświatowych mediach za sprawą nowych spostrzeżeń naukowców. Okazuje się bowiem, że jej rozmiary są znacznie większe, niż dotychczas szacowano.

B1
Reklama

Wielka Pacyficzna Plama Śmieci została odkryta w latach 80. XX wieku. Dryfuje między Kalifornią a Hawajami, nieustannie powiększając swoją powierzchnię. We względnie stałym miejscu utrzymują ją prądy morskie.

Wyniki badań analizujących Wielką Pacyficzną Plamę Śmieci zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym „Scientific Reports”, o czym doniósł portal dzienniknaukowy.pl. Ekspertyzami zajął się międzynarodowy zespół, w skład którego weszli naukowcy z Ocean Cleanup Foundation oraz przedstawiciele środowisk naukowych z Wielkiej Brytanii, Nowej Zelandii, Niemiec, Francji, Danii i Stanów Zjednoczonych.

Reklama

W czasie trwających trzy lata badań sporządzono szczegółową mapę prezentującą trasę, po której porusza się ogromna plama śmieci. Wykonano również zdjęcia lotnicze, aby dzięki nim oszacować ciężar całego obiektu.

Wnioski przedstawione przez naukowców są zatrważające: okazuje się, że Wielka Pacyficzna Plama Śmieci jest kilkukrotnie większa, niż wcześniej sądzono. Obecnie zajmuje ona obszar 1,6 mln km2, co sprawia, że jest ona niemal pięciokrotnie większa niż powierzchnia Polski. Tworzy ją około 1,8 bilionów kawałków plastiku, a jej masa szacowana jest na 80 tysięcy ton. Przedstawione przez naukowców wyniki są kilkukrotnie wyższe od wstępnych szacunków dotyczących tej kwestii.

Badacze uważają, że obszar zajmowany przez Wielką Pacyficzną Plamę Śmieci będzie się stale poszerzał, jeśli ludzie nadal będą pozbywać się odpadów w nieodpowiedzialny sposób. Szacują oni także, że już w 2050 roku ilość plastikowych śmieci dryfujących po powierzchni zbiorników wodnych może przewyższyć liczbę żyjących tam ryb.

źródło: dziennik naukowy

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.