Wielka susza w Brazylii. Prezydent apeluje o maksymalne oszczędzanie wody

Wielka susza w Brazylii. Prezydent apeluje o maksymalne oszczędzanie wody

Brazylia stanęła przed wielkim wyzwaniem- dotkliwa susza dotyka coraz większe tereny. Dodatkowo w związku z pandemią jest również problem z dostawami prądu. Ceny energii elektrycznej drastycznie się podniosły. W związku z tym głowa państwa Jair Bolsonaro zaapelował do obywateli o solidarność i odpowiedzialność.

Dramatyczna sytuacja brazylijskiej gospodarki

Ze wszystkich mediów w stronę mieszkańców Brazylii kierowany jest jeden komunikat. Oszczędzajcie wodę, kąpcie się szybciej, współpracujcie z rządowym programem oszczędzania energii. W spocie widzimy samego prezydenta, który swoim przykładem pokazuje jak oszczędzać. Bolsonaro właśnie suszę obwinia przede wszystkim za bardzo trudną sytuację, w jakiej znalazła się brazylijska gospodarka.

Tymczasem wielu ekonomistów podważa działania władz. Susza i długotrwały brak opadów wprawdzie pogłębiają problem, ale to pandemia koronawirusa jest odpowiedzialna za tak duży wzrost cen, inflację, a przede wszystkim gigantyczne bezrobocie. Szacuje się, że ponad połowa Brazylijczyków nie pracuje i utrzymuje się z pomocy socjalnej. A tej niedługo może zabraknąć- w państwowej kasie rośnie deficyt, a dług publiczny na początku roku sięgał 75% produktu krajowego brutto. Międzynarodowy Fundusz Walutowy zakłada, że na koniec roku podwyższy się do ponad 100%.

Ceny szybują w górę

Spadek wody w zbiornikach zaopatrujących elektrownie sprawia, że energia jest coraz droższa. Co z kolei przekłada się na skok cen żywności- niektórych produktów nawet o 100%.

ev sustainability digital ad 300x250 921167513 PL final jun28 1
ev sustainability digital ad 750x200 949073423 PL PL Aug22 final 1

Szansą dla państwa miała być prywatyzacja wielkich koncernów państwowych, która nie doszła do skutku w wyniku pandemii koronawirusa. Zmniejszył się również dochód z usług i turystyki, który stanowił ważną część budżetu.

Jak Brazylia przetrwa pogłębiający się kryzys? Susza, epidemia, zubożenie ludności i galopujące bezrobocie- cały świat z niepokojem obserwuje sytuację południowoamerykańskiego kraju.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.