Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Wiemy, gdzie powstanie najmocniejsza pompa ciepła w Europie. Budowa ma ruszyć już w przyszłym roku

Wiemy, gdzie powstanie najmocniejsza pompa ciepła w Europie. Budowa ma ruszyć już w przyszłym roku

W Niemczech powstanie najmocniejsza pompa ciepła w Europie. Urządzenie  będzie w stanie ogrzać 30 tys. gospodarstw domowych. Kiedy inwestycja zostanie zrealizowana?

Reklama

Najmocniejsza pompa ciepła w Europie

Już w 2024 roku ma rozpocząć się budowa najmocniejszej pompy ciepła w Europie. Plan tej inwestycji ogłosiło niemieckie przedsiębiorstwo energetyczne RheinEnergie AG na swojej stronie internetowej. 

Wspomniana pompa ciepła ma osiągnąć moc 150 MW, dzięki czemu będzie w stanie ogrzać 30 tys. gospodarstw domowych w rejonie Kolonia-Niehl. Do swojej pracy będzie wykorzystywać wodę z rzeki Ren. Dzięki urządzeniu RheinEnergie AG zwiększy wydajność swojej sieci ciepłowniczej o 15%.

Ile będzie kosztować najmocniejsza pompa ciepła w Europie? Na razie tego nie wiadomo. Wiemy, jednak, że niemieckie przedsiębiorstwo energetyczne zamierza przeznaczyć 1,87 mld euro na rozbudowę swojej infrastruktury. W tej kwocie zawiera się również inwestycja w pompę ciepła o mocy 150 MW, która ma zostać uruchomiona już w 2027 roku.

GvMsKEWodxErP1G2thNX7H1o8flaItxPDc090aReTBscrtJCT uZP p81B7I2esObNN1udetFMQyeNk

Wiemy, gdzie powstanie najmocniejsza pompa ciepła w Europie. Budowa ma ruszyć już w przyszłym roku. Źródło: rheinenergie

Wrompa, czyli największa pompa ciepła w Polsce

Uruchomienie Wrompy nastąpi w 2024 roku. Inwestycja obejmuje budowę pompy ciepła o mocy 12,5 MW (czyli 12 razy mniej niż planowana pompa ciepła RheinEnergie AG) wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą, co umożliwi pozyskiwanie ekologicznego ciepła ze ścieków komunalnych i deszczowych głównie z centralnej i południowej części Wrocławia.

Wrompa to największa inwestycja w systemową pompę ciepła w Polsce. Uzyskała dofinansowanie w formie dotacji ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 w kwocie 18 mln złotych, natomiast budżet państwa udzielił dotacji rzędu 3 mln złotych. Całkowity koszt Wrompy to 82 mln złotych.

Wrocławski system ciepłowniczy oparty jest w 100% na spalaniu węgla, zatem wymaga fundamentalnych zmian w kierunku dekarbonizacji. Uruchomienie Wrompy w przyszłym roku będzie pierwszym ważnym krokiem zmiany.

Źródło: rheinenergie.com

Fot główna: rheinenergie.com, Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.