1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Wrompa będzie miała swój mural. Zobacz jakie barwy przybierze największa pompa ciepła w Polsce

Wrompa będzie miała swój mural. Zobacz jakie barwy przybierze największa pompa ciepła w Polsce

W środę 10 maja ogłoszono zwycięski projekt w konkursie Fortum „Mural na Wrompie”. Najlepszą okazała się praca przygotowana przez Magdalenę Osobińską. Dzięki zaprojektowanej grafice Wrompa będzie nie tylko pierwszym zielonym źródłem ciepła dla Wrocławia, ale będzie również zachwycać kolorami.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Wrompa nabierze kolorów

W konkursie „Mural na Wrompie” wzięło udział blisko 50 projektów. Zwyciężyła Magdalena Osobińska, która zawodowo zajmuje się projektowaniem graficznym.

– Wybraliśmy bardzo wyrazistą pracę, która naszym zdaniem najbardziej oddaje ideę inwestycji Fortum. Pompa Wrompa będzie pierwszym zielonym źródłem ciepła dla wrocławian, a zwycięski projekt stanowić będzie szyld przedstawiający projekt wrocławskiej wielkoskalowej pompy ciepła wszystkim tym, którzy znajdą się w jej okolicy – mówi Małgorzata Babska, manager ds. komunikacji w Fortum.

Główną nagrodą w konkursie była kwota 10 tysięcy złotych, ideą przewodnią zastosowanie energii odnawialnej w ciepłownictwie, wykorzystanie ciepła odpadowego oraz ekologiczne ciepło przyszłości.

Co będzie przedstawiał mural?

Każdy z nadesłanych projektów miał propagować wartości wzajemnej życzliwości, empatii, dobra, pozytywnych postaw wobec ludzi, zwierząt i środowiska.

Główną motywacją do wzięcia udziału w konkursie była chęć zmierzenia się z nowym, ciekawym wyzwaniem kreatywnym, jakim było stworzenie projektu muralu na elewację największej pompy ciepła w Polsce. Istotnym założeniem było zaprojektowanie grafiki opartej na literach tworzących nazwę budynku (“POMPY WROMPY”), w którą zostały wpisane najważniejsze wartości w życiukomentuje Magdalena Osobińska, zwyciężczyni konkursu Fortum.

Zwycięska praca wypełni część północnej elewacji budynku Wrompy, znajdującego się przy ul. Długiej 67 we Wrocławiu. Mural pokryje ok. 45 mkw ściany. Budynek Pompy Wrompy zlokalizowany będzie na terenie Portu Południe – głównej przepompowni ścieków we Wrocławiu, bo to właśnie dzięki ściekom komunalnym powstanie ekologiczne ciepło dla mieszkańców Wrocławia.

Inwestycja będzie również bezpośrednio sąsiadować z terenami zielonymi wokół grobli Kozanowskiej i rodzinnych ogródków działkowych. Mural ma być realizowany jesienią 2023 roku, a prace nad nim zakończą się w kwietniu 2024 roku.

Wrompa czyli największa pompa ciepła w Polsce

Uruchomienie Wrompy nastąpi w 2024 roku. Inwestycja obejmuje budowę pompy ciepła o mocy 12,5 MW, wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą, co umożliwi pozyskiwanie ekologicznego ciepła ze ścieków komunalnych i deszczowych głównie z centralnej i południowej części Wrocławia.

Wrompa to największa inwestycja w systemową pompę ciepła w Polsce.Uzyskała dofinansowanie w formie dotacji ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 w kwocie 18 mln złotych, natomiast budżet państwa udzielił dotacji rzędu 3 mln złotych. Całkowity koszt Wrompy to 82 mln złotych.

Wrocławski system ciepłowniczy oparty jest w 100% na spalaniu węgla, zatem wymaga fundamentalnych zmian w kierunku dekarbonizacji. Uruchomienie Wrompy w przyszłym roku będzie pierwszym ważnym krokiem zmiany.

Źródło: fortum.pl

Fot. fortum.pl, Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.