1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Polska „zagłębiem” pomp ciepła? Fujitsu chce wybudować u nas fabrykę

Polska „zagłębiem” pomp ciepła? Fujitsu chce wybudować u nas fabrykę

Wiele na to wskazuje, że w Polsce powstanie kolejna fabryka pomp ciepła. Firma Fujitsu szuka aktualnie miejsca pod budowę. Jedną z możliwych lokalizacji jest właśnie Polska. Oznacza to, że nasz kraj ma szansę na kolejną potężną inwestycję.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Fujitsu wybuduje fabrykę pomp ciepła w Polsce?

Jako pierwszy informację w tej sprawie przekazał „Puls Biznesu”. Gazeta cytuje ministra rozwoju i technologii Waldemara Budę, który podaje, że japoński koncern na razie jedynie szuka miejsca pod swoją nową fabrykę pomp ciepła, ale już niedługo będzie ogłaszać dokładne plany inwestycji.

Na razie nie ma też informacji o wartości całego przedsięwzięcia ani liczbie miejsc pracy. Zwykle budowa fabryki pomp ciepła kosztuje ok. 1 mld zł, a pracę w niej znajduje ponad tysiąc osób.

Według ustaleń wspomnianego wyżej medium, w grę oprócz Polski wchodzi również Słowacja. Fujitsu w naszym kraju bierze pod uwagę kilka możliwych lokalizacji: okolice Łodzi, województwo pomorskie i śląskie.

Szansa na piątą zagraniczną fabrykę pomp ciepła

Jeżeli Fujitsu wybierze Polskę, będzie to już kolejna inwestycja znanej, zagranicznej firmy w pompy ciepła w naszym kraju. Do tej pory nad Wisłą swoje fabryki postawiły: Toshiba, Daikin, Viessmann i Bosch.

Ostatnia z wymienionych firm ogłosiła w kwietniu bieżącego roku, że zainwestuje ponad 260 mln euro w fabrykę pomp ciepła w Dobromierzu, w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej WSSE Invest-Park. Jej budowa ma rozpocząć się w 2024 roku, a do 2027 roku Bosch zatrudni 500 osób.

Z kolei Viessmann ogłosił w 2022 roku, że wyłoży 200 mln euro w fabrykę pomp ciepła w Legnicy. Otwarcie jej niemiecka firma zaplanowała w 2023 roku. Po ukończeniu nowy zakład Viessmann znacząco przyczyni się do dostarczania pomp ciepła na rynki Europy Środkowo-Wschodniej. Ma to znaczenie w kontekście dążenia do niezależności od paliw kopalnych, zwłaszcza rosyjskiego gazu.

Najwięcej do tej pory na fabrykę w Polsce produkującą pompy ciepła wydała firma Daikin Europe. Japoński koncern na ten cel przeznaczy aż 300 milionów euro. Fabryka Daikin Europe stanie w Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w lipcu 2024 roku.

Źródło: pb.pl

Fot. Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.