Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Elektrownia z 35 tys. paneli słonecznych. Chiny przyspieszają z transformacją

Elektrownia z 35 tys. paneli słonecznych. Chiny przyspieszają z transformacją

W Anhui zakończyła się budowa rozproszonej elektrowni słonecznej o mocy 19 MWp. To największa inwestycja, jaką Grupa EDP zrealizowała w jednej lokalizacji, która przyczyni się do transformacji energetycznej w Państwie Środka. Jak Chiny prowadzą swoją politykę klimatyczną?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Chiny na drodze do zeroemisyjności

Obiekt powstał na dachu dużego zakładu produkującego elektronikę użytkową i jest objęty dwudziestoletnią umową PPA (Power Purchase Agreement). Prace budowlane rozpoczęły się z początkiem tego roku.

Elektrownia składa się z 35 tys. paneli słonecznych i będzie generować ponad 22 GWh energii rocznie, co pozwoli uniknąć ok. 19 tys. ton emisji dwutlenku węgla. Czy to dużo? 2 maja 2022 roku w centralnej Turcji otwarto największą elektrownię słoneczną w Europie składającą się z ponad … 3,2 mln paneli. 

– W 2022 r. w Chinach powstała rekordowa liczba nowych obiektów OZE o łącznej mocy 128 GW, z których 87 GW stanowią elektrownie słoneczne, a 58% z nich to obiekty energetyki rozproszonej. Te ostatnie po raz pierwszy wyprzedziły elektrownie fotowoltaiczne na skalę przemysłową. Jest to bezprecedensowe tempo wzrostu, które planujemy utrzymać – komentuje Pedro Vasconcelos, członek zarządu EDP i dyrektor operacyjny dla obszaru Azji i Pacyfiku (APAC).

Inwestycja w Anhui wpisuje się w plan EDPR APAC, który zakłada budowę elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 150 MWp na chińskim rynku, na którym spółka ma duże ambicje związane z budową obiektów energetyki rozproszonej i na skalę przemysłową. Tym samym przyczyni się do osiągnięcia celu zerowej emisji dwutlenku węgla w Chinach do 2060 roku.

Rekord fotowoltaiki w Chinach

Azjatycki kraj podkręcił w ostatnich latach tempo w rozbudowie sieci energetycznej, a w szczególności w sektorze OZE. Państwo zamknęło 2022 rok z kolejnym rekordem  energii słonecznej.

Narodowa Administracja Energii (NAE) ogłosiła, że w ubiegłym roku Chiny przyłączyły do sieci 87,41 GW nowej mocy w fotowoltaice. Rok wcześniej dodana moc wyniosła 53 GW, co oznacza, że przyrost przekroczył 60%. Łączna zainstalowana moc energii słonecznej w Państwie Środka osiągnęła 392,61 GW.

Co więcej, fotowoltaika miała największy przyrost mocy wytwórczych spośród wszystkich odnawialnych źródeł energii, sięgający 45% całej zainstalowanej mocy energii elektrycznej. W ogólnym rozrachunku widać spadek energii wiatrowej – dołączona moc w 2022 roku wyniosła 37,63 GW, czyli mniej o 21%. Dla energii wodnej wzrost to 13,87 GW. Resztę nowej mocy wytwórczej zapewniają paliwa kopalne – 44,71 GW.

Wydatki Chin na transformację energetyczną są większe niż UE i USA razem wzięte

Według Scientific American, w 2022 roku Chiny wydały na cel transformacji energetycznej 546 miliardów dolarów. Tym samym przeznaczyły na przechodzenie na czyste źródła energii więcej niż Stany Zjednoczone i Unia Europejska razem wzięte. USA w 2022 roku wydały na transformację klimatyczną 141 miliardów dolarów, a UE 180 mld dolarów.

Chiny przodują również w wydatkach na bezemisyjny przemysł. W ubiegłym roku przeznaczyły na ten cel ok. 71 mld dolarów. To 90% światowych wydatków na czystą produkcję przemysłową.

Jednocześnie Chiny są także liderem energetyki węglowej, a w planach władz są kolejne elektrownie tego typu. Nieprzerwanie kraj ten jest również największym emitentem dwutlenku węgla na świecie. Według analizy Międzynarodowej Agencji Energii emisja CO2 w Chinach pozostała na tym samym poziomie co w poprzednich latach. Głównym powodem tego była pandemia, która doprowadziła do wolniejszego wzrostu gospodarczego, a tym samym mniejszego zanieczyszczenia środowiska.

Na przeciwnym biegunie w tej kwestii plasuje się Unia Europejska. Kraje wspólnoty w 2022 roku wyemitowały o 2,5% mniej dwutlenku węgla względem poprzednich lat. We wspomnianej redukcji pomogło rekordowe rozpowszechnianie OZE i ograniczenie zużycia węgla.

Źródło: edpr.com, energetyka24.com,Scientific American

Fot. edpr.com, Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.