Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Elektrownia z 35 tys. paneli słonecznych. Chiny przyspieszają z transformacją

Elektrownia z 35 tys. paneli słonecznych. Chiny przyspieszają z transformacją

W Anhui zakończyła się budowa rozproszonej elektrowni słonecznej o mocy 19 MWp. To największa inwestycja, jaką Grupa EDP zrealizowała w jednej lokalizacji, która przyczyni się do transformacji energetycznej w Państwie Środka. Jak Chiny prowadzą swoją politykę klimatyczną?

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Chiny na drodze do zeroemisyjności

Obiekt powstał na dachu dużego zakładu produkującego elektronikę użytkową i jest objęty dwudziestoletnią umową PPA (Power Purchase Agreement). Prace budowlane rozpoczęły się z początkiem tego roku.

Elektrownia składa się z 35 tys. paneli słonecznych i będzie generować ponad 22 GWh energii rocznie, co pozwoli uniknąć ok. 19 tys. ton emisji dwutlenku węgla. Czy to dużo? 2 maja 2022 roku w centralnej Turcji otwarto największą elektrownię słoneczną w Europie składającą się z ponad … 3,2 mln paneli. 

– W 2022 r. w Chinach powstała rekordowa liczba nowych obiektów OZE o łącznej mocy 128 GW, z których 87 GW stanowią elektrownie słoneczne, a 58% z nich to obiekty energetyki rozproszonej. Te ostatnie po raz pierwszy wyprzedziły elektrownie fotowoltaiczne na skalę przemysłową. Jest to bezprecedensowe tempo wzrostu, które planujemy utrzymać – komentuje Pedro Vasconcelos, członek zarządu EDP i dyrektor operacyjny dla obszaru Azji i Pacyfiku (APAC).

Inwestycja w Anhui wpisuje się w plan EDPR APAC, który zakłada budowę elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 150 MWp na chińskim rynku, na którym spółka ma duże ambicje związane z budową obiektów energetyki rozproszonej i na skalę przemysłową. Tym samym przyczyni się do osiągnięcia celu zerowej emisji dwutlenku węgla w Chinach do 2060 roku.

Rekord fotowoltaiki w Chinach

Azjatycki kraj podkręcił w ostatnich latach tempo w rozbudowie sieci energetycznej, a w szczególności w sektorze OZE. Państwo zamknęło 2022 rok z kolejnym rekordem  energii słonecznej.

Narodowa Administracja Energii (NAE) ogłosiła, że w ubiegłym roku Chiny przyłączyły do sieci 87,41 GW nowej mocy w fotowoltaice. Rok wcześniej dodana moc wyniosła 53 GW, co oznacza, że przyrost przekroczył 60%. Łączna zainstalowana moc energii słonecznej w Państwie Środka osiągnęła 392,61 GW.

Co więcej, fotowoltaika miała największy przyrost mocy wytwórczych spośród wszystkich odnawialnych źródeł energii, sięgający 45% całej zainstalowanej mocy energii elektrycznej. W ogólnym rozrachunku widać spadek energii wiatrowej – dołączona moc w 2022 roku wyniosła 37,63 GW, czyli mniej o 21%. Dla energii wodnej wzrost to 13,87 GW. Resztę nowej mocy wytwórczej zapewniają paliwa kopalne – 44,71 GW.

Wydatki Chin na transformację energetyczną są większe niż UE i USA razem wzięte

Według Scientific American, w 2022 roku Chiny wydały na cel transformacji energetycznej 546 miliardów dolarów. Tym samym przeznaczyły na przechodzenie na czyste źródła energii więcej niż Stany Zjednoczone i Unia Europejska razem wzięte. USA w 2022 roku wydały na transformację klimatyczną 141 miliardów dolarów, a UE 180 mld dolarów.

Chiny przodują również w wydatkach na bezemisyjny przemysł. W ubiegłym roku przeznaczyły na ten cel ok. 71 mld dolarów. To 90% światowych wydatków na czystą produkcję przemysłową.

Jednocześnie Chiny są także liderem energetyki węglowej, a w planach władz są kolejne elektrownie tego typu. Nieprzerwanie kraj ten jest również największym emitentem dwutlenku węgla na świecie. Według analizy Międzynarodowej Agencji Energii emisja CO2 w Chinach pozostała na tym samym poziomie co w poprzednich latach. Głównym powodem tego była pandemia, która doprowadziła do wolniejszego wzrostu gospodarczego, a tym samym mniejszego zanieczyszczenia środowiska.

Na przeciwnym biegunie w tej kwestii plasuje się Unia Europejska. Kraje wspólnoty w 2022 roku wyemitowały o 2,5% mniej dwutlenku węgla względem poprzednich lat. We wspomnianej redukcji pomogło rekordowe rozpowszechnianie OZE i ograniczenie zużycia węgla.

Źródło: edpr.com, energetyka24.com,Scientific American

Fot. edpr.com, Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.