Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Woda na ścianach i spanie pod parasolem. Tak wygląda 100% wilgotności powietrza w Hong Kongu

Woda na ścianach i spanie pod parasolem. Tak wygląda 100% wilgotności powietrza w Hong Kongu

Woda na ścianach i spanie pod parasolem. Tak wygląda 100% wilgotności powietrza w Hong Kongu

Mieszkańcy Hong Kongu we wtorek 5 marca nie mieli przyjemnej pobudki. Część z nich obudziła… kapiąca na łóżko woda. Powodem nie były jednak przeciekające dachy czy usterki w kanalizacji u sąsiada z piętra wyżej, a wyjątkowo wysoka względna wilgotność powietrza, która w pewnym momencie doszła do 100%.

Reklama

Woda leje się ze ścian! Dramatyczne sceny z ekstremalnie wilgotnego Hong Kongu

Pogoda w Hong Kongu w okolicach wczesnej wiosny potrafi być naprawdę bardzo wilgotna. Rok temu pod koniec marca wzrastała do ponad 90%. Miasto leży w rejonie klimatu zwrotnikowego monsunowego. Na naszych długościach geograficznych położenie w okolicy Zwrotnika Raka wiąże się z klimatem pustynnym. Na pogodę w Hong Kongu i południowych Chinach wpływ mają jednak idące od morza monsuny – układy wiatrów, zmieniające swój kierunek w zależności od pory roku.

Nadciągające znad morza na południe od miasta strumienie powietrza niosą za sobą wiosną wysoką temperaturę i wilgoć. W tym roku obydwie te wartości są wyjątkowo duże, co mieszkańcy regionu odczuli boleśnie na własnej skórze w ubiegłym tygodniu. Ich zmagania z olbrzymią wilgocią można podziwiać na nagraniach zamieszczonych w sieci. Krople wody osadzały się na powierzchniach ścian, podłóg i sufitów, niektórzy przez kapiące krople musieli spać pod parasolami. Papierowe ozdoby wywieszone kilka tygodni temu z okazji chińskiego Nowego Roku nasiąkły wilgocią i zeszła z nich farba. Dramatyczne skutki ekstremalnie wilgotnego powietrza zobaczycie na poniższym materiale video:

Wysoka temperatura (na poziomie ponad 30°C) tylko przyspiesza cały proces – powietrze jest bowiem znacznie cieplejsze od powierzchni dookoła, więc zgromadzona w nim woda w bardzo dużym tempie osiada na ścianach, podłogach i sufitach. Odkłada się również na zawieszonych w powietrzu drobinach, tworząc mgłę. W ubiegłym tygodniu widoczność w Hong Kongu i południowych Chinach spadła do mniej niż 200 metrów.

Niespotykane warunki w Azji południowo-wschodniej. Czym jest wilgotność względna?

Warto zaznaczyć, że wartość 100% odnosi się do wilgotności względnej. Ta właściwość powietrza wyrażana jest w procentach i informuje nas, jak bardzo jest ono wypełnione parą wodną w stosunku do tego, ile może jej “pomieścić” przy danej temperaturze. Wilgotność bezwzględną z kolei wyraża się w g/m3 i oznacza ona, że w danym metrze sześciennym wody mieści się określona masa pary wodnej.

Para wodna jest niewidoczna gołym okiem, ale w zależności od temperatury powietrze może pomieścić jej określoną ilość. Jeśli wilgotność względna wynosi 100%, oznacza to, że powietrze jest maksymalnie wypełnione parą wodną i każda jej nadmiarowa ilość musi znaleźć ujście. Najczęściej dzieje się to przez skraplanie na powierzchniach.

Wilgotność względna w Hong Kongu nadal jest wysoka (dane z poniedziałku 11 marca wskazują na średnią wartość 91%), jednak temperatura spadła, co sprawiło, że woda nie odkłada się już tak intensywnie na domach mieszkańców. Wszystko dzięki zimnemu monsunowi, dzięki któremu średnia dzienna temperatura zmniejszyła się z 24,3°C (5 marca) do 17,2°C (11 marca).

– Czytaj także: Lód Arktyki pogrubiony dzięki… pompom? Taki pomysł ma holenderska firma

Źródła: hko.gov.hk, scmp.com, homespot.pl

Fot. South China Morning Post

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.