Wodna farma fotowoltaiczna z systemem śledzenia słońca

Wodna farma fotowoltaiczna z systemem śledzenia słońca

Koreańska firma Solkiss planuje wybudować na zbiorniku w Deoku wodną instalację fotowoltaiczną. Będzie ona innowacyjna, ponieważ zostanie wyposażona w system pozwalający na zmianę lokalizacji paneli fotowoltaicznych tak, by podążały za ruchem słońca.

Dzięki temu możliwe będzie znaczące zwiększenie efektywności instalacji względem standardowych projektów zlokalizowanych na wodzie. Instalacja fotowoltaiczna, która powstanie w mieście Hwaseong planowo ma mieć moc 2,67MW i zajmować powierzchnię 78 tysięcy metrów kwadratowych.

Jednym z czynników zwiększających popularność wodnych farm fotowoltaicznych jest ich większa efektywność z uwagi na możliwość ich chłodzenia przez otaczającą wodę. Koreański deweloper nie poprzestaje tylko na tym, ponieważ wdrożenie mechanizmu śledzącego ruch słońca ma jeszcze bardziej zwiększyć opłacalność inwestycji. Według szacunków efektywność systemu powiększy się o ok. 15% względem standardowych instalacji wodnych.

Fotowoltaika staje się coraz bardziej popularna. Panele fotowoltaiczne są montowane już nie tylko na dachach, ale również w dużych skupiskach na lądzie, a nawet wodzie. Farmy solarne zlokalizowane na wodzie to coraz częstsze inwestycje w wielu krajach dążących do energetycznej niezależności i komfortu. W gronie takich państw można wyróżnić państwa Azji, jak chociażby Chiny czy Koreę Południową, w której powstanie innowacyjna instalacja zlokalizowana na zbiorniku wodnym.