Wodoodporny fotowoltaiczny materiał

Wodoodporny fotowoltaiczny materiał

W ostatnim czasie sporo dzieje się w branży fotowoltaicznej; według ostatnich doniesień polska firma Saule Technologies opracowała perowskitowe moduły solarne, które mogą stać się rewolucją. To jednak nie koniec nowości, bowiem japońscy naukowcy wynaleźli materiał mogący zrewolucjonizować wiele produktów, których na pierwszy rzut oka nie wiąże się z pozyskiwaniem energii ze słońca.

Naukowcy z Uniwersytetu w Tokio we współpracy z japońskim instytutem RIKEN wynaleźli bowiem tkaninę o niezwykłych właściwościach – jest ona wyposażona w fotowoltaiczną powłokę umieszczoną w jej wnętrzu. Co więcej, wedle naukowców powyższy materiał jest odporny na różne warunki atmosferyczne, a nawet na pranie. Specjalne właściwości zapewnia mu wykorzystanie elastomeru akrylowego, dzięki któremu przenikalność światła jest wystarczająca, by generować energię elektryczną, zapewniając przy tym wodoodporność.

Sprawność powyższej powłoki wynosi 7,9%, co jest dobrym rezultatem, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę, że znajduje się ona pod warstwą materiału. Jednak przy zanurzeniu tej tkaniny w wodzie przez dwie godziny, wydajność maleje do poziomu 2,5%.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.