Wskaźniki licznika elektromobilności w pierwszym kwartale 2020 roku

Do końca marca w Polsce było zarejestrowanych 10 701 samochodów osobowych z napędem elektrycznym. W pierwszym kwartale 2020 r. liczba zarejestrowanych hybryd typu plug-in wzrosła o 86 proc. niż w porównaniu z okresem analogicznym z roku minionego. Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych podało najświeższe wyniki z licznika elektromobilności.

Przy wspomnianych “osobówkach”, to aż 57 proc. z nich stanowiły w pełni elektryczne pojazdy. Pozostałą liczbę stanowiły auta z napędami hybrydowymi. Nastąpiły także wzrosty w elektrykach ciężarowych i dostawczych – ich liczba skoczyła do 578, zaś autobusów elektrycznych do 248. Liczba elektrycznych motorowerów i motorów również podniosła się – do 6 584 sztuk. 

Stacje ładowania w Polsce 

Do końca marca w Polsce do użytku oddano 1114 stacji ładowania, co przekłada się na 769 stacji ładowania AC (ładowanie wolne na prądzie przemiennym o mocy mniejszej lub równej 22 kW) oraz 345 stacji DC (szybkiego ładowania). Licznik wskazuje również, że Warszawa zostawiła w tyle pozostałe polskie miasta, jeśli chodzi o rozbudowanie infrastruktury dla elektromobilności. 

PSPA zwraca uwagę, że efekt pandemii koronawirusa również był odczuwalny w tej branży. Porównując luty oraz marzec, liczba nowych rejestracji samochodów spadła o połowę. Podobna reakcja zaszła w przypadku montażu nowych stacji ładowania. 

Źródło: pspa.com.pl