Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Wspólne memorandum Statoil, Gasunie oraz Vattenfall

Wspólne memorandum Statoil, Gasunie oraz Vattenfall

Przedsiębiorstwa Statoil, Gasunie oraz Vattenfall podpisały memorandum w celu zbadania możliwości przekształcenia elektrowni gazowej Vattenfall Magnum w Holandii w elektrownię zasilaną wodorem. Takie działanie może przyczynić się do znacznej redukcji emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

B1
Reklama

Elektrownia gazowa Magnum składa się z trzech turbin gazowych typu CCGT o łącznej mocy 1320 MW, które łącznie emitują nawet cztery miliony ton dwutlenku węgla w ciągu roku.

Jeżeli szanse na przekształcenie elektrowni będą dostatecznie wysokie, zostaną poczynione kolejne kroki. Najważniejszym z nich jest opracowanie takiego łańcucha logistycznego, dzięki któremu ewentualna produkcja wodoru byłaby możliwa przy jednoczesnym gromadzeniu i magazynowaniu dwutlenku węgla, tak aby nie emitować go do atmosfery. Ponadto zostanie wybrany odpowiedni model biznesowy, lecz dopiero w momencie, kiedy inwestycja zyska status możliwej do realizacji.

Reklama

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.