Wybierasz elektromobilność i zastanawiasz się nad własną stacją ładowania? Sprawdź, czy to się opłaca

Wybierasz elektromobilność i zastanawiasz się nad własną stacją ładowania? Sprawdź, czy to się opłaca

Według danych z końca marca 2021 roku, po polskich drogach jeździło 22 291 samochodów osobowych z napędem elektrycznym. Wraz z rozwojem elektromobilności wzrasta znaczenie infrastruktury ładowania. Osoby, które cenią sobie wygodę i niezależność, mogą zdecydować się na własną stację ładowania w domu lub firmie. Zobaczmy, jakie korzyści niesie ze sobą takie rozwiązanie.

Elektromobilność nabiera rozpędu

Raporty publikowane każdego miesiąca przez PSPA dowodzą, że elektromobilność w Polsce zyskuje coraz większe grono zwolenników. Wśród Polaków szczególnym zainteresowaniem cieszą się hybrydy typu plug-in. Pod koniec marca 2021 roku stanowiły prawie połowę wszystkich samochodów osobowych z napędem elektrycznym.

Stacje ładowania na fali wzrostu

Wraz ze wzrostem liczby pojazdów elektrycznych, rozwija się również infrastruktura ładowania. Pod koniec marca 2021 roku w Polsce działało 1 425 ogólnodostępnych stacji ładowania. 33% z nich stanowiły szybkie ładowarki prądem stałym (DC), natomiast pozostałe to wolne ładowarki prądu zmiennego (AC). 

Ładuj wygodnie, kiedy chcesz

Jeżeli cenimy sobie wygodę i praktyczność, warto zdecydować się na własną ładowarkę. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie musimy dojeżdżać do oddalonych stacji czy korzystać z tradycyjnego gniazdka domowego 230V, które ładuje bardzo wolno. W domowym zaciszu lub przestrzeni firmowej możemy ładować pojazd o dowolnej porze i korzystać z niższych cen prądu w taryfie nocnej. 

Własna stacja ładowania to również duża oszczędność czasu. Dzięki ładowarce możesz naładować samochód nawet w 30 minut. W przypadku ładowania z gniazdka zajmuje to od 8 do 10 godzin. 

Połącz ładowarkę z fotowoltaiką

Koszty użytkowania samochodu elektrycznego możemy obniżyć jeszcze bardziej, decydując się na zasilanie ładowarki energią wytworzoną przez panele fotowoltaiczne. Jeżeli dysponujemy własnym źródłem energii, możemy przewidzieć jego moc pod kątem zapotrzebowania na ładowanie swojego auta elektrycznego. Takie rozwiązanie oferuje Columbus. Dodatkowo już niebawem klienci firmy będą mogli zarządzać energią za pomocą tokenizacji i ładować nią swoje auto w dowolnej stacji z systemem Nexity.

Dziel się energią z innymi i zarabiaj

W biznes elektromobilny angażują się również firmy. Prywatne stacje ładowania sprawdzą się do zasilania energią floty biznesowej i pojazdów klientów. Natomiast publiczna stacja jest doskonałym pomysłem na dodatkowy dochód w Twojej firmie. 

image 3


Dlatego jeśli posiadasz w swojej flocie samochody z napędem elektrycznym lub planujesz takie zakupić, powinieneś rozważyć inwestycję we własną stację lub sieć stacji ładowania. Jedną z firm oferującą rozwiązania dla biznesu jest Columbus. Firma udostępnia również aplikację, która umożliwi Ci zdalny monitoring stanu pracy stacji, czy ustalanie ceny za sesję ładowania.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.