Wiadomości OZE Wypłacane są już pierwsze dopłaty z programu Mój Prąd 12 września 2019 Wiadomości OZE Wypłacane są już pierwsze dopłaty z programu Mój Prąd 12 września 2019 Przeczytaj także Polska Bakterie w miejskich tężniach. Kraków chce wprowadzenia norm sanitarnych Miejskie tężnie zaczęły powstawać, by pełnić rolę „mini-uzdrowisk” dostępnych dla mieszkańców miast. W ostatnim czasie stały się bardzo popularne, dzięki wskazywanym prozdrowotnym właściwościom. Dzięki inicjatywom samorządów oraz często w wyniku głosowań na projekty Budżetu Obywatelskiego następne obiekty tego typu zaczęły pojawiać się w kolejnych miejscach w Polsce. Jednak te drewniane konstrukcje z gałązek tarniny mogą kryć niewidoczne zagrożenie. Badania mikrobiologiczne dowodzą, że często przy niewłaściwym utrzymaniu miejskie tężnie mogą stać się środowiskiem sprzyjającym rozwojowi bakterii i grzybów. Problemem ma być brak odpowiednich regulacji prawnych, co sprawia, że nie są zapewnione odpowiednie warunki sanitarne. Polska Giełda bije rekordy, a firmy zwalniają tysiące pracowników. Narasta cichy kryzys polskiej gospodarki Początek roku pokazał wyraźny kontrast w polskiej gospodarce – rekordy na warszawskiej giełdzie zbiegły się z falą zwolnień i pogarszającą się sytuacją na rynku pracy. Rosnące koszty działalności sprawiają, że część przedsiębiorców ogranicza inwestycje lub całkowicie wycofuje się z mniej rentownych segmentów rynku. Efektem są tysiące zwolnień i najsłabsza sytuacja na rynku pracy od ponad czterech lat. W tle tego kryzysu sektor energetyczny przechodzi gwałtowną transformację, od której zależą koszty prowadzenia biznesu w kraju nad Wisłą. 6 września w ramach rozpoczętego tydzień wcześniej programu Mój Prąd Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zatwierdził 78 ze 170 przyjętych wniosków o dotacje. Reklama Dzięki uproszczonej procedurze zrealizowano już pierwsze dopłaty w wysokości 80 000 złotych. Wspomniane wcześniej 78 projektów, zaakceptowanych przez Ministra Energii, ma otrzymać z programu w sumie 390 000 zł. Łączna moc instalacji fotowoltaicznych ma wynieść 458,95 kW. Zaletą programu Mój Prąd jest nieustanne dostosowywanie go do potrzeb wnioskodawców. Przykładową poprawką jest choćby wspieranie wszystkich instalacji zakończonych po 23 lipca bieżącego roku, a nie jak planowano, zakończonych dopiero po ogłoszeniu konkursu. Wniosek można składać do 20 grudnia w wersji papierowej bezpośrednio w siedzibie NFOŚiGW albo pocztą. Wnioski przysługują osobom fizycznym, które już zakończyły inwestycję w mikroinstalację o mocy od 2 do 10 kW. Wnioski są równocześnie oświadczeniem woli zawarcia umowy. Dokumenty muszą być wypełnione czarnym lub niebieskim długopisem z własnoręcznym podpisem. Na kopercie należy dodać adnotację Program priorytetowy “Mój Prąd”. Oprócz tego należy załączyć kopię faktur za dostawę i montaż instalacji fotowoltaicznej z adnotacją Zgłoszono do programu Mój Prąd, a także dowód zapłaty/oświadczenie o dokonaniu płatności oraz formularz zaświadczenia, w którym Operator Sieci Dystrybucyjnej potwierdza montaż licznika wraz z numerem Punktu Poboru Energii. Na tym dokumencie musi znajdować się pieczęć firmowa oraz czytelny podpis. Należy też pamiętać o formularzu RODO. Wszelkie potrzebne dokumenty można znaleźć na stronie internetowej Funduszu, w zakładce programu: http://nfosigw.gov.pl/moj-prad/ Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.