Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Wypożyczenie samochodu elektrycznego za darmo. Można odebrać go w bibliotece miejskiej

Wypożyczenie samochodu elektrycznego za darmo. Można odebrać go w bibliotece miejskiej

Wydawałoby się, że ze względu m.in. na wysoką cenę samochód elektryczny jest dla wielu nieosiągalny. Nic bardziej mylnego! W Turku rozpoczęto projekt, dzięki któremu wypożyczenie samochodu elektrycznego odbywa się za sprawą karty bibliotecznej. Celem przedsięwzięcia jest zachęcenie ludzi do korzystania z tego typu pojazdów.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Wypożyczenie samochodu elektrycznego w bibliotece

Władze miasta Turku w Finlandii i Toyota Auto Finland Oy rozpoczęły pilotażowy projekt, w ramach, którego można wypożyczyć samochód elektryczny za darmo. Jak to zrobić?

Elektryka można zarezerwować przez internet. Wypożyczający musi mieć ważne prawo jazdy kategorii B, wydane na terenie Finlandii i kartę do miejskiej biblioteki. Wynająć można tylko jeden samochód (Toyotę Bz4x).

Pojazd odbiera się na dziedzińcu biblioteki, a zwrot następuje w tym samym miejscu. Toyotę można wypożyczyć w ramach projektu w dniach od 8 do 28 maja.

aktualne zdjecie portal 1800x900 31
Wypożyczenie samochodu elektrycznego (Toyota Bz4x), fot. turku.fi

Pierwszy taki eksperyment

Miasto Turku chce osiągnąć neutralność klimatyczną do 2029 roku, a ważną rolę w spełnieniu tego celu mają odgrywać samochody elektryczne. Projekt we współpracy z Toyotą ma zachęcić Finów do korzystania z pojazdów zeroemisyjnych.

– To pierwszy taki eksperyment w Finlandii oraz z pewnością na świecie – przekazały władze Turku i koncernu Toyota Auto Finland.

Zainteresowanie projektem jest tak duże, że strona do rezerwacji elektryka padła tuż po uruchomieniu systemu.W ponad pięciomilionowej Finlandii, około połowa mieszkańców ma kartę biblioteczną. 

Niewykluczone, że w przyszłości tropem Turku pójdą także inne fińskie miasta. Może za kilka lat podobny projekt zostanie zrealizowany w Polsce…

Samochód elektryczny a spalinowy

Wśród Polaków nadal występuje sporo sceptycyzmu, co do użytkowania elektryków. Jednym z głównych zagrożeń jakie się podnosi jest większe zagrożenie ewentualnego pożaru w przypadku “elektryka”. Jak jest naprawdę?

– Samochody elektryczne są standardowo wyposażone w wiele elementów podnoszących poziom bezpieczeństwa takie jak m.in. systemy nadzorujące proces ładowania, zaawansowane protokoły nadzoru napięcia i temperatury ogniw w akumulatorze. Dysponują również procedurami bezpieczeństwa rozłączającymi przepływ prądu w skrajnych przypadkach – wyjaśnia Maria Majewska.

Statystyki to potwierdzają. W 2022 roku pożarów pojazdów elektrycznych na terenie Polski było zaledwie dziesięć. Dla porównania, w przypadku samochodów spalinowych odnotowano ich 8333. Nawet biorąc pod uwagę efekt skali, częstotliwość pożarów samochodów elektrycznych jest ponad 60-cio krotnie niższa niż pojazdów wyposażonych w silniki spalinowe (w odniesieniu do 100 tys. pojazdów danego typu).

Źródło: pap, turku.fi

Fot. turku.fi, Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.