Wyścigi elektrycznej wodnej Formuły 1 z udziałem polskiej firmy

Niebawem startuje pierwsza seria elektrycznych wyścigów motorowodnych. Formuła E1 H2O ma być równie spektakularna, co zawody F1 H2O, ale dużo bardziej przyjazna środowisku.

Formuła 1 H2O to najszybsza klasa wyścigów na wodzie. W tej elitarnej grupie jest tylko jeden kierowca z Polski – Bartłomiej Marszałek. Klasa E1 H2O ma być równie elitarna co F1, ale wykorzystywać pojazdy bardziej ekologiczne. Za dostawę kompletnych napędów odpowiadać ma firma z naszego kraju.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Jesienią zeszłego roku spółka Geecogen rozpoczęła współpracę z firmą z Zjednoczonych Emiratów Arabskich w zakresie stworzenia elektrycznej łodzi na zawody E1 H2O. Firma z Polski odpowiada za dostawę napędu elektrycznego, systemu bateryjnego wraz z szybką ładowarką oraz modułu telemetrii. Urządzenia te zostały zaprojektowane w Polsce i są tutaj produkowane.

Łódź wyścigowa, wykorzystująca polski system napędowy, wykonana jest z nylonu i włókna węglowego, a także materiałów takich jak airex i nomex. Łódź ma 4,8 metra długości i 2,1 metra szerokości. Wraz z polotem waży nie mniej niż 513 kg. Moc całego systemu to około 220-330 KM. Do 100 km/h rozpędza się w pięć sekund, a maksymalnie jest w stanie uzyskać prędkość 190 km/h.

Zbudowana z włókna węglowego i nylonu kabina pilota jest odporna na wstrząsy i zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa pilotowi. Wyposażono ją w poduszki powietrzne, kuloodporne szyby oraz specjalne podpory głowy i szyi. Końcówki kadłuba wykonano z miękkiej pianki, co ma zabezpieczyć pilota przed zranieniem w czasie ewentualnego wypadku.

Łódź klasy powerboat w marcu i kwietniu będzie przygotowywana do wyścigów. Testy i kalibracja systemu przewidziana jest na kwiecień. Potem, gdy prototyp będzie już pływał, tak jak chcą tego jego twórcy, rozpocząć ma się dalsza replikacja łodzi wzorcowej.

źródło: wnp.pl