Wysokie zyski Statkrafta dzięki wysokiej cenie prądu w Norwegii

W pierwszym półroczu 2017 roku zyski norweskiej firmy energetycznej Statkraft wyniosły niemalże 500 milionów dolarów – to prawie dziesięć razy więcej niż w analogicznym okresie zeszłego roku. Wzrost zysków Statkrafta związany jest z rosnącą ceną energii elektrycznej.

Przychody tego przedsiębiorstwa także istotnie się powiększyły. W omawianym okresie wyniosły one ponad 1,55 miliarda dolarów. W analogicznym okresie zeszłego roku osiągnęły one poziom 1,33 miliarda dolarów. Jak mówi firma, na zwiększenie zarówno przychodów, jak i zysków największy wpływ, oprócz wyższej ceny energii elektrycznej, miał niższy podatek od nieruchomości oraz większe dochody z działań rynkowych.

W pierwszym półroczu bieżącego roku elektrownie Statkrafta wygenerowały 31,8 TWh. To minimalnie mniej niż w pierwszym półroczu 2016 roku (33,7 TWh). W tym miksie energetycznym 1,4 TWh energii elektrycznej pochodziło z elektrowni wiatrowych, których udział istotnie się zwiększył – w minionym roku wygenerowały one jedynie 1,1 TWh.

Jak podają źródła związane z firmą, większa ilość energii wyprodukowana została dzięki zwiększeniu zainstalowanej mocy. Sektor ten poprawił swoje osiągnięcia finansowe także dzięki mniejszym wydatkom operacyjnym. W tym roku dochód z elektrowni wiatrowych za pierwsze półrocze wyniósł 44,74 miliona dolarów, w zeszłym – 35 milionów dolarów. Dzięki temu zyski z OZE wyniosły ponad 20 milionów dolarów. W 2016 roku Statkraft zanotował na tym polu stratę na poziomie około 1,24 miliona dolarów.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Zaćmienie Słońca będzie testem dla amerykańskiej sieci energetycznej

Następny artykuł

W Niemczech powstaje rywal dla Gigafabryki Tesli

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: ,