Wyspa Ta’u przykładem współpracy z naturą

W ciągu ostatnich miesięcy powstało kilka naprawdę interesujących projektów, Niedawno pisaliśmy na temat nowopowstałego osiedla w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Wszystko oparte jest tam na odnawialnych źródłach energii – zastosowano wiele paneli fotowoltaicznych, a na terenie powstałego kampusu mogą poruszać się wyłącznie samochody elektryczne. Każda decyzja była podyktowana chęcią dbania o środowisko naturalne, z wykorzystaniem dostępnych metod. Nowopowstały kampus w Dubaju to nie jedyny przykład zastosowania energii odnawialnej – kolejnym przykładem może być wsypa Ta’u leżąca na wodach Oceanu Spokojnego.

Powierzchnia wspomnianej wyspy nie należy do największych, ponieważ jej terytorium to 45 km2. Dzięki współpracy firmy Tesla wraz z SolarCity udało się całkowicie rozwiązać problem wytwarzania energii na Ta’u. Na jej terytorium została wybudowana farma solarna o mocny 1,4MW. Na całość instalacji wykorzystano 5328 paneli fotowoltaicznych wraz z 60 powerpackami firmy Tesla, których zadaniem jest przechowywanie wytworzonej energii. Dotychczas na wyspie za produkcję energii elektrycznej odpowiadał generator, zasilany silnikiem diesla. Jak łatwo się domyślić, nie było to rozwiązanie zbyt ekologiczne, lecz mieszkańcy Ta’u dzięki powstałej instalacji na dobre porzucili stare metody.

W wyniku realizacji tego kompleksowego projektu mieszkańcy mogą odetchnąć z ulgą i nie obawiać się o energię elektryczną. Pełne naładowanie akumulatorów w słoneczny dzień zajmuje 7 godzin – mogą zasilić wyspę nawet przez okres trzech dni – w zależności od zapotrzebowania mieszkańców na energię. Obecne rozwiązanie jest wybawieniem, ponieważ dotychczasowy generator zużywał ponad 400 tysięcy litrów ropy naftowej rocznie. Generowało to spore koszty, a także nie było przyjazne dla środowiska. Budowa fotowoltaicznej farmy pochłonęła sporo środków finansowych lecz jest to inwestycja na lata, która z każdym dniem będzie coraz bardziej opłacalna – szczególnie na tak nasłonecznionej wyspie jak Ta’u.