Wiadomości OZE Wywóz śmieci coraz droższy – nowa uchwała 02 grudnia 2019 Wiadomości OZE Wywóz śmieci coraz droższy – nowa uchwała 02 grudnia 2019 Przeczytaj także Polska Bakterie w miejskich tężniach. Kraków chce wprowadzenia norm sanitarnych Miejskie tężnie zaczęły powstawać, by pełnić rolę „mini-uzdrowisk” dostępnych dla mieszkańców miast. W ostatnim czasie stały się bardzo popularne, dzięki wskazywanym prozdrowotnym właściwościom. Dzięki inicjatywom samorządów oraz często w wyniku głosowań na projekty Budżetu Obywatelskiego następne obiekty tego typu zaczęły pojawiać się w kolejnych miejscach w Polsce. Jednak te drewniane konstrukcje z gałązek tarniny mogą kryć niewidoczne zagrożenie. Badania mikrobiologiczne dowodzą, że często przy niewłaściwym utrzymaniu miejskie tężnie mogą stać się środowiskiem sprzyjającym rozwojowi bakterii i grzybów. Problemem ma być brak odpowiednich regulacji prawnych, co sprawia, że nie są zapewnione odpowiednie warunki sanitarne. Polska Giełda bije rekordy, a firmy zwalniają tysiące pracowników. Narasta cichy kryzys polskiej gospodarki Początek roku pokazał wyraźny kontrast w polskiej gospodarce – rekordy na warszawskiej giełdzie zbiegły się z falą zwolnień i pogarszającą się sytuacją na rynku pracy. Rosnące koszty działalności sprawiają, że część przedsiębiorców ogranicza inwestycje lub całkowicie wycofuje się z mniej rentownych segmentów rynku. Efektem są tysiące zwolnień i najsłabsza sytuacja na rynku pracy od ponad czterech lat. W tle tego kryzysu sektor energetyczny przechodzi gwałtowną transformację, od której zależą koszty prowadzenia biznesu w kraju nad Wisłą. Kolejne miasta uchwalają podwyżkę cen za wywóz śmieci. Od 1 stycznia 2020 roku więcej zapłacą między innymi mieszkańcy Legnicy. Reklama Nowe prawo unijne nieubłaganie wymusza na samorządach podwyżkę cen wywozu odpadów komunalnych. Dodatkowe koszty mają swoje źródło w nowelizacji ustawy śmieciowej. Od przyszłego roku Legniczanie będą wręcz zobowiązani do segregacji odpadów. Niespełnianie reguł poskutkuje nawet dwukrotnym wzrostem opłat. Za wywóz śmieci, jeden mieszkaniec zapłaci 21,80 złotych. Podwyżkę zapowiedział wcześniej też Wałbrzych – do 27 złotych. Z kolei w Katowicach opłata wyniesie 21,30 złotych. Na ten rachunek składają się koszty odbioru, zagospodarowanie odpadów, dostarczenia, wymiany i utrzymania pojemników, zbiórki odpadów wielkogabarytowych, a także koszty funkcjonowania Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, elektroodpadów oraz opłata na likwidację dzikich wysypisk. Otrzymane w ten sposób pieniądze samorządy przeznaczają wyłącznie na koszty związane z gospodarowaniem odpadów. Na dzień dzisiejszy właściciele muszą sami zapewnić pojemniki na odpady i płacić za ich dzierżawę. Legnicka uchwała daje jednak prawo, aby gmina – z pomocą firmy, która wygra przetarg na odbiór odpadów – przejęła ten obowiązek. Dotyczy to nieruchomości mieszkalnych oraz mieszanych – z pomieszczeniami mieszkalnymi i usługowymi. Z kolei, jeśli właściciele domów jednorodzinnych będą na swoich posesjach prowadzili kompostownik, ich opłaty za wywózkę spadną o 3,50 zł. Zgromadzone bioodpady będą wywożone raz w tygodniu. Dodatkowo, właściciel nieruchomości musi posiadać pojemnik albo przynajmniej worek na szkło. źródło: Portal Komunalny Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.