Wzrost OZE w Argentynie spowalnia

Najbliższa aukcja energii elektrycznej z OZE, jaka odbędzie się w Argentynie, będzie o połowę mniejsza niż zeszłoroczna z uwagi na spowolnienie w rozwoju sektora OZE w tym kraju. Zmniejszenie tempa dodawania nowych mocy odnawialnych w Argentynie spowodowane jest zmniejszeniem tempa oddawania nowych instalacji.

Rząd Argentyny chce zakupić podczas najbliższej aukcji 1,2 GW nowych mocy słonecznych i wiatrowych. Jak mówi minister energii tego kraju, Juan Jose Aranguren, te moce w pełni zaspokoją zapotrzebowanie tego kraju. 1 gigawat mocy może zasilić około 750 tysięcy gospodarstw domowych.

Póki co, nie potrzebujemy dalszych nowych mocy w zakresie systemów energii odnawialnej – powiedział minister Aranguren w wywiadzie dla Bloomberg Television. Argentyna skupia się teraz na rozwiązaniu innych problemów związanych z rozwojem sektora OZE: Planujemy aukcje na rozbudowę sieci przesyłowej, co powinno zredukować problem z przesyłem energii, jaki mamy obecnie – skomentował minister.

Dodatkowo, jak dodaje Aranguren: Jeśli teraz zakupię nawet 10 GW nowych mocy, to będę musiał żyć z tą ceną przez długi czas. A wiemy, że cena tych technologii będzie się zmniejszać.

Jak powiedział Juan Bosch, dyrektor firmy handlującej energią SAESA: Aukcja może wygenerować około dwóch miliardów dolarów inwestycji. Poprzednia aukcja obejmowała 2,4 GW nowych mocy OZE i zaowocowała inwestycją około 4 miliardów dolarów.

Obecnie czynnikiem ograniczającym tempo rozwoju argentyńskiego sektora OZE są opóźnienia budowlane, szczególnie opóźnienia w rozbudowie sieci energetycznej. Jak szacują analitycy, potrzebne jest około 5 tysięcy kilometrów nowych linii przesyłowych zbudowanych w ciągu najbliższych trzech lat, jeśli sieć ma nadążyć za powstawaniem nowych mocy odnawialnych.

Aukcja zaplanowana jest na 26 listopada bieżącego roku. Zainteresowane spółki mogą składać propozycje do 19 października bieżącego roku. W ramach aukcji będą podpisywane 20 letnie kontrakty z instalacjami, które zaoferują najlepszą cenę.

Zaplanowano zakup energii z różnych źródeł odnawialnych: 550 MW nowych mocy wiatrowych, 450 MW fotowoltaicznych, 100 MW z spalania biomasy, 50 MW z małych hydroelektrownii, 35 MW z spalania biogazu i 15 MW z biogazowni przy wysypiskach śmieci.

Ustalono także maksymalne ceny energii z poszczególnych źródeł. W przypadku wiatru jest to 56,25 USD/MWh (mniej niż średnia z poprzedniej aukcji, równa 59 USD/MWh), a w przypadku systemów PV 57,04 USD/MWh (średnia z poprzedniej aukcji wyniosła 60 USD/MWh).

Rząd Argentyny stworzył specjalny system gwarantowanych pożyczek dla chętnych deweloperów inwestycji OZE. Ma to za zadanie zmniejszyć ryzyko inwestycyjne, związane z tym sektorem. Dodatkowo rząd uzyskał gwarancję z Banku Światowego i uzgodnił jednolite, równe stawki z szeregiem funduszy inwestycyjnych.

Około 60% energii elektrycznej zużywanej w Argentynie pochodzi ze spalania paliw kopalnych, jak donosi Bloomberg New Energy Finance. Kraj ustalił sobie za cel, aby do końca roku 2017 odsetek OZE w miksie energetycznym wyniósł 8% (obecnie wynosi zaledwie 1%) i osiągnął 20% do roku 2025.

Z pewnością zobaczymy wiele ofert w aukcji – podsumował Bosch. – W kraju jest wielu deweloperów gotowych na aukcję – tak małych jak i dużych krajowych i międzynarodowych firm.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Na Haiti uruchomiono największą sieć smart-grid na całych Karaibach

Następny artykuł

Tesla z bazą danych w chmurze

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: ,