Wzrost „zielonych miejsc w pracy” w Wielkiej Brytanii spowalnia

Liczba miejsc pracy w brytyjskim sektorze OZE wzrosła pomiędzy rokiem 2014 a 2016 o 2,5%. W poprzednich dwóch latach (2012-14) wzrost ten był na poziomie 9%, jako donosi raport opublikowany przez Stowarzyszenie Energii Odnawialnej (REA). Stowarzyszenie obarcza winą za tą sytuację zmiany w prawie, jakie dokonały się w Wielkiej Brytanii od czasu wyborów w 2015 roku.

Jak ostrzegają autorzy raportu, rezygnacja z taryf gwarantowanych czy rezygnacja z dofinansowań dla lądowych elektrowni wiatrowych, elektrowni fotowoltaicznych czy też ogrzewania domów energią ze źródeł odnawialnych spowoduje dalsze zmniejszenie liczby nowych miejsc pracy w latach 2016-17.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Obecnie sektor OZE zatrudnia w Wielkiej Brytanii prawie 126 tysięcy osób. Obrót całej branży wyniósł do tej pory 17,4 miliarda funtów.

Niestabilności polityczne spowalniają wzrost sektora. Członkowie naszego stowarzyszenia starają się pomóc w budowie systemu, który oferowałby mniejszą emisją dwutlenku węgla i tańszą energię elektryczna niż dotychczas – komentuje Nina Skorupska, szefowa REA. Na rynku obserwujemy spore współzawodnictwo o to jaki kraj przodować będzie w zakresie zielonych technologii. To od rządowego wsparcia zależy, czy uda nam się skorzystać z tej okazji i przewodzić w sektorach takich jak magazyny energii czy zdecentralizowana energetyka czy też szansa ta przejdzie nam przez palce – dodaje przedstawicielka REA.