Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Z magazynu energii w Kalifornii skradziono baterie warte 1,2 mln zł. Złodzieje nie przewidzieli jednej rzeczy… 

Z magazynu energii w Kalifornii skradziono baterie warte 1,2 mln zł. Złodzieje nie przewidzieli jednej rzeczy… 

Valley Center Energy Storage to ogromny magazyn energii zlokalizowany w Kalifornii. Niedawno doszło w nim do włamania. Skradziono 100 baterii litowo-jonowych marki LG, które są warte około 1,2 mln zł. Złodzieje nie wiedzą, że najprawdopodobniej nic na nich nie zyskają, ponieważ akumulatory były wycofane z użytku. 

BANER MOBILEB1
Reklama

Kradzież w magazynie energii 

Valley Center Energy Storage w Kalifornii to projekt dewelopera odpowiadające za największe magazyny energii na świecie – Terra-Genn. Nic dziwnego, że obiekt przyciągnął uwagę złodziei. Magazyn energii został uruchomiony w 2022 roku, a jego łączna moc to 140 MW. 

image 7
Magazyn Valley Center Energy Storage w Kalifornii. Źródło: 
KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Kilka miesięcy temu z magazynu zniknęło 100 baterii litowo-jonowych LG. Każda z nich ma pojemność 15 kWh i waży ponad 113 kg. Nowe są warte około 1,2 mln złotych (300 tys. dolarów) i pewnie na taki zysk liczyli rabusie. Niestety się przeliczyli… 

Z właścicielem magazynu skontaktował się magazyn Energy Storage News. Jak poinformował przedstawiciel Terra-Gen, skradzione akumulatory były uszkodzone, wycofane z użytku i miały trafić z powrotem do producenta, aby ten zajął się ich recyklingiem. 

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Przyczyna awarii 

W kwietniu 2022 roku, niedługo po rozpoczęciu pracy magazynu, nastąpiła awaria systemu czujników, która uruchomiła system gaśniczy. W wyniku tego zdarzenia 100 baterii zostało uszkodzonych. 

Wycofane z eksploatacji baterie zostały zapakowane i umieszczone w strefie postoju projektu, poza linią ogrodzenia, w celu przetransportowania do centrum recyklingu. Ze względu na harmonogram świąt odbiór został opóźniony. Kradzież miała miejsce w okresie między Bożym Narodzeniem a Nowym Rokiem powiedział przedstawiciel Terra-Gen dla Energy Storage News. 

Co to oznacza dla złodziei? Nie tylko stoją w obliczu poważnych konsekwencji prawnych, ale również mogą narazić siebie i inne osoby ryzyku wybuchu. 

Skradzione baterie grożą wybuchem 

Jeśli ktokolwiek, do kogo trafią skradzione baterie postanowi je zamontować, może wywołać pożar albo wybuch. W sprawę zaangażowała się lokalna policja, która ostrzegła mieszkańców okolicy przed kupnem akumulatorów niepewnego pochodzenia. 

Akumulatory powinny być eksploatowane tylko w obiekcie komercyjnym i wymagają kilku zewnętrznych parametrów projektowych do bezpiecznego działania. Baterie muszą mieć system monitorowania prądu, napięcia, temperatury i innych aspektów. Wymagają one surowych warunków środowiskowych w celu utrzymania parametrów temperatury i systemu chłodzenia wodą w przypadku awarii przegrzaniapoinformował Departament Szeryfa Hrabstwa Valley Center

Źródła: energy-storage.news, gramwzielone.pl

Fot. główna: Canva 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.