1200x628 6
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Za nami pełen rok najcieplejszych miesięcy w historii. Sekretarz ONZ: “Planeta próbuje nam coś powiedzieć”

Za nami pełen rok najcieplejszych miesięcy w historii.

Za nami pełen rok najcieplejszych miesięcy w historii. Sekretarz ONZ: “Planeta próbuje nam coś powiedzieć”

Maj 2024 roku był oficjalnie najcieplejszym majem w historii pomiarów – taką informację potwierdzili badacze z Copernicus Climate Change Service (C3S). Jest to tym samym 12 miesiąc z rzędu, który bije ten rekord. Średnia majowa temperatura wynosiła 15,91°C. To o 0,65°C więcej niż średnia dla maja z lat 1991-2020 i o 1,52°C więcej niż analogiczna średnia z okresu przedindustrialnego (1850-1900).

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

“Żyjemy w bezprecedensowych czasach”. Kolejny miesiąc rekordowych temperatur

Rok rekordowych miesięcy rozpoczął się w czerwcu 2023 roku, który był najcieplejszym czerwcem w historii pomiarów. Potem każdy kolejny miesiąc pobijał swój własny rekord – lipiec był najcieplejszym lipcem, sierpień najcieplejszym sierpniem i tak dalej, aż w końcu w maju osiągnęliśmy ciąg 12 kolejnych takich miesięcy.

Globalna średnia temperatura w okresie od czerwca 2023 do maja 2024 jest najwyższą zarejestrowaną w okresie 12 miesięcy w historii pomiarów, wyższą o 0,75°C od średniej z lat 1991-2020 i o 1,63°C od średniej z okresu przedindustrialnego.

Wzrosła również temperatura powierzchniowa wód oceanicznych, która w maju 2024 roku wynosiła średnio 20,93°C. Jest to kolejny najwyższy wynik dla maja w historii pomiarów, a także czternasty z rzędu miesiąc, który bije ten rekord. W pomiarach nie bierze się pod uwagę wód w obszarze kół podbiegunowych.

– To szokujące, ale nie zaskakujące, że osiągnęliśmy tę dwunastomiesięczną serię. Choć ta sekwencja rekordowych miesięcy zostanie ostatecznie przerwana, ogólny trend klimatyczny pozostaje i nie ma oznak, aby miał ulec zmianie – mówi dyrektor C3S, Carlo Buontempo. – Żyjemy w bezprecedensowych czasach, ale mamy także bezprecedensowe umiejętności monitorowania klimatu, które mogą nam pomóc w podejmowaniu dalszych działań. Seria najgorętszych miesięcy zostanie zapamiętana jako stosunkowo chłodna, jeśli nie podejmiemy konkretnych kroków. Jeśli uda nam się ustabilizować stężenie gazów cieplarnianych w atmosferze w najbliższej przyszłości, możemy powrócić do tych „chłodnych” temperatur do końca stulecia – dodaje.

Czy czeka nas najgorętszy rok w historii pomiarów?

W związku z wyjątkowo wysokimi średnimi temperaturami przez ostatnie 12 miesięcy, w środę 5 czerwca specjalne oświadczenie wydał António Guterres, Sekretarz Generalny ONZ:

– Przez ostatni rok każdy kolejny miesiąc osiągał wyższą temperaturę. Nasza planeta próbuje nam coś powiedzieć, ale wydaje się, że nie słuchamy. Bijemy globalne rekordy temperatur, które przyczyniają się do dynamicznych zmian pogody. To jest czas kryzysu klimatycznego. To również czas na mobilizację, podjęcie działań i osiągnięcie celów – mówił Guterres.

Jak wynika z Roczno-dekadowej Aktualizacji Prognoz Klimatycznych, opracowanej przez Światową Organizację Meteorologiczną (WMO) i brytyjskie Biuro Meteorologiczne, w ciągu najbliższych 5 lat może wystąpić rok, który będzie najcieplejszy w historii, bijąc rekord 2023 roku, w którym średni temperatura wyniosła 14,98°C.

– Więcej o rekordowo ciepłym 2023 roku pisaliśmy tu: To był najgorętszy rok w historii pomiarów. Mamy oficjalne dane!

Źródła: informacja prasowa C3S, climate.copernicus.eu

Fot. Canva (coffeekai, Bychykhin_Olexandr)

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.