1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Utylizacja paneli PV – czym jest i ile kosztuje?

Utylizacja paneli PV – czym jest i ile kosztuje?

Panele fotowoltaiczne to bardzo solidnie wykonane urządzenia, których żywotność sięga średnio do 30 lat. Jak niemal każdy przedmiot, posiadają jednak swoją datę użyteczności, po której przekroczeniu korzystanie z nich nie jest już tak wydajne. Jak wówczas zutylizować wyeksploatowane lub uszkodzone panele PV? Ile to kosztuje?

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Wyrzucić do śmieci, spalić, czy oddać na złom?

Przede wszystkim odpowiedzmy sobie na pytanie, dokąd skierować urządzenie, które przestało nam służyć. Czy wystarczy, jeśli wyrzucimy je do śmieci? Nic bardziej mylnego. Tego typu konstrukcje należy profesjonalnie zutylizować, najlepiej przekazując wyspecjalizowanej w tym kierunku firmie. 

Moduły fotowoltaiczne zbudowane są z cennych pierwiastków, takich jak srebro, miedź, aluminium, szkło czy krzem. Niektóre z nich są bardzo trudne do pozyskania. Podczas utylizacji paneli, wydobywa się większość z nich. Przy zastosowaniu nowoczesnej technologii, nawet 80-90% ogniw fotowoltaicznych będzie nadawało się do ponownego użytku. Jeżeli więc zależy ci na środowisku, odpowiedź na to pytanie powinna być prosta.

Na czym polega utylizacja paneli PV?

Standardowe panele PV wykonane z krzemu krystalicznego zawierają: około 76% szkła, 10% polimeru, 8% aluminium, 5% krzemu, 1% miedzi oraz mniej niż 0,1% innych metali, takich jak srebro bądź cyna.

Podchodząc technicznie do tematu, na proces ich utylizacji składa się kilka etapów:

  • demontaż paneli fotowoltaicznych – m.in. oddzielenie od okablowania;
  • usunięcie elementów z aluminium oraz szkła – to najłatwiejsze części do zrecyklingowania. Ich odzysk można uzyskać na poziomie 90% lub wyższym. 
  • obróbka termiczna;
  • odzyskanie wafli krzemowych, wykorzystywanych do późniejszej produkcji nowych paneli. Jeśli ich stan techniczny jest wystarczająco dobry, są wytrawiane przy użyciu odpowiedniego kwasu, a następnie ponownie wzbogacane, tak, aby odzyskały pierwotne właściwości. Jeśli ich uszkodzenia są zbyt duże – przetapia się je i wówczas wykorzystuje w nowych modułach fotowoltaicznych.

Jaki jest koszt utylizacji paneli PV?

Cena utylizacji paneli PV jest różna, średnio wynosi 1,5 złotych za kilogram. Kwota ta w głównej mierze jest zależna od wagi danych urządzeń. Obliczając całkowitą wysokość poniesionych kosztów, warto wziąć pod uwagę także opłatę za przewóz. 

Przykładowo, w przypadku instalacji o mocy (panele 370 Wp, waga 20 kg) szacunkowa cena wyniesie:

  • 300 zł za 3,7 kWp – 200 kg;
  • 450 zł za 5,55 kWp – 300 kg;
  • 840 zł za 10,36 kWp – 560 kg.

Biorąc pod uwagę, że panele fotowoltaiczne najczęściej zachowują wysoką sprawność przez dekady, generując przy tym tańszy prąd, cena nie wygląda na nadmiernie wygórowaną.

Właściciel, producent… kto pokrywa koszt utylizacji?

Koszt oddania paneli PV do recyklingu w praktyce najczęściej ponosi ich właściciel. Jednak rosnąca wartość rynkowa surowców, które da się odzyskać w opisanym wyżej procesie, pozwala przewidywać, że w przyszłości koszty ich utylizacji mogą dobrowolnie chcieć ponosić firmy. Może to być zwyczajnie dla nich bardziej opłacalne, nawet kosztem wydatku za proces recyklingu. 

Źródła: lepiej.tauron.pl, columbusenergy.pl

Fot.: gettyimages,canva.com, bing.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.