Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Chcesz zmienić sprzedawcę energii? Na to zwróć uwagę przy podpisywaniu umowy

Chcesz zmienić sprzedawcę energii? Na to zwróć uwagę przy podpisywaniu umowy

Możliwość zmiany sprzedawcy, to jedno z podstawowych praw konsumenta. W przypadku zakupu energii elektrycznej także masz wybór. Zobacz, czym się kierować i na co zwrócić uwagę, aby nie dać się oszukać i wybrać najlepszego sprzedawcę dla siebie.

Reklama

Wzrost liczby zmian sprzedawcy prądu

Od 2007 roku, kiedy to w Polsce pojawiła się możliwość zmiany sprzedawcy prądu, z tego prawa skorzystało ponad milion klientów. Dane Urzędu Regulacji Energetyki (URE) wskazują, że aż 768,4 tys. zmian miało miejsce w gospodarstwach domowych (grupy taryfowe G), a 248,9 tys. w grupach taryfowych A, B i C, obejmujących przede wszystkim instytucje i przedsiębiorstwa.

O tym, czym różnią się od siebie poszczególne taryfy, pisaliśmy m.in. tu: Tańszy prąd: taryfa G11 – dla kogo będzie opłacalna?

soze Infografika blog 9

Dlaczego klienci zmieniają sprzedawcę? Kluczowe znaczenie przy podejmowaniu tego rodzaju decyzji mają: świadomość konsumentów i ich gotowość do zmiany, łatwość procedur i atrakcyjność ofert na rynku.

Dynamiczny wzrost w 2024 roku

Pierwszy kwartał 2024 roku przyniósł znaczący wzrost liczby zmian sprzedawców w porównaniu z analogicznym okresem w 2023 roku. Dużą różnicę zaobserwowaliśmy przede wszystkim wśród grup instytucjonalnych (taryfy A, B, C). W porównaniu do pierwszego kwartału ubiegłego roku ilość zmian sprzedawców w tej grupie wzrosła ponad dwuipółkrotnie – z 4 068 tysięcy w 2023, do 10 563 tysięcy w 2024. To także więcej niż w latach 2017-2022. 

Jeśli chodzi o odbiorców taryfy G, to liczba zmian sprzedawców energii w pierwszym kwartale 2024 roku również była wysoka i wzrosła ponad dwukrotnie – z 4 107 tysięcy w 2023, do 8 825 tysięcy w 2024. Mimo to tegoroczny wynik wskazuje jasno, że w ciągu pierwszych miesięcy 2024 roku Polacy zmieniali sprzedawców energii o wiele rzadziej niż w tym samym okresie, ale w latach 2021, 2020, czy 2018.

Nie tylko cena – co sprawdzić przy podpisywaniu umowy?

Urząd Regulacji Energetyki alarmuje, aby dokładnie zweryfikować zarówno sprzedawcę, jak i treść umowy przed jej podpisaniem. Na co zwrócić szczególną uwagę? 

Poza ceną sprawdź także:

  • na jaki okres zawierasz umowę;
    czy poza ofertą sprzedaży prądu, umowa zawiera w sobie dodatkowe, płatne usługi;
  • w jaki sposób odstąpić od umowy, jakie są warunki jej wypowiedzenia i czy wiążą się z tym dodatkowe koszty;
  • na jakich zasadach będzie odbywało się rozliczenie już po zakończeniu okresu obowiązywania oferty.

Bezpieczne zawieranie umów

Nie zapominaj o przysługujących ci prawach – między innymi o prawie do odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni od czasu jej zawarcia; oraz o prawie do informacji. Jeśli nie jesteś pewien danej kwestii – zadawaj pytania.

Bądź ostrożny w stosunku do sprzedawców, których firmy nie jesteś w stanie zweryfikować lub jej dane nie widnieją na dokumentach do podpisywanej umowy.

Warto też mieć na uwadzę, że od 03 lipca 2021 roku obowiązuje zakaz sprzedaży „door-to-door” w stosunku do odbiorców w gospodarstwach domowych. Przedsiębiorstwa energetyczne i gazowe nie mogą zawierać umów poza lokalem przedsiębiorstwa, na przykład w prywatnym domu odbiorcy – choć nadal można to zrobić zdalnie, na przykład telefonicznie lub w punkcie sprzedaży.

W obliczu rosnących i niepewnych cen energii elektrycznej często szukamy odpowiedzi na pytanie: jak zmniejszyć rachunki za prąd. Zmiana sprzedawcy może stanowić jedno z rozwiązań. Firmy różnią się od siebie ofertami, rodzajami dostępnych taryf, bądź stawkami. Zweryfikuj swoje potrzeby i wybierz świadomie właściwą ofertę dla siebie. 

Źródło: Urząd Regulacji Energetyki

Fot.: gettyimagespro/canva.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.