Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Zagłosuj na drzewo roku. W konkursie znalazła się polska lipa

tree

Zagłosuj na drzewo roku. W konkursie znalazła się polska lipa

Nie musisz być dendrologiem, żeby zagłosować na najwspanialsze drzewo roku! Do końca lutego trwa plebiscyt, w którym możesz zdecydować, które drzewo otrzyma takie miano. W międzynarodowym konkursie drzew z magiczną historią bierze udział także nasza polska lipa!

Reklama

Europejskie drzewo roku

Konkurs na najciekawszą historię drzewa jest organizowany już 11 rok z rzędu. Tegoroczne głosowanie rozpoczęło się 1 lutego i potrwa do końca miesiąca, czyli 28 lutego. Każdy może wytypować dwóch faworytów, a jest w czym wybierać! Autorzy podkreślają, że w ostatnim tygodniu trwania konkursu, użytkownicy nie będą mogli już zobaczyć ilości oddanych głosów na konkretny okaz.

Wyniki plebiscytu Environmental Partnership Association na najwspanialsze europejskie drzewo mają zostać ogłoszone 17 marca 2021 podczas Ceremonii Rozdania Nagród. Ten szczególny plebiscyt pozwala na nowo dostrzec, jak kluczowe funkcje w ekosystemach pełnią drzewa.

Polska lipa

W konkursie biorą udział zwycięzcy krajowych plebiscytów. W tym drzewa z Hiszpanii, Bułgarii, Holandii, Węgier, Słowacji i innych krajów. Wśród nich są okazałe jabłonie, fascynujące platany czy prastara morwa. O miano zwycięzcy stara się również nasza polska lipa, która jak na razie ma wielkie szanse na wygraną w tym konkursie. Jej wiek szacowany jest na około 150-170 lat. Każde drzewo ma swoją historię.

Dawnym polskim zwyczajem, gdy na świat przyszła córka, sadzono lipę. Tak 170 lat temu było z naszą lipą, a może to zasługa ptaków? Rośnie na skraju wsi, w sąsiedztwie pól. Nic jej nie przeszkadzało, by szeroko rozłożyć konary (25 m). Stała się dobrodziejką, dając pracującym w polu cień, wędrującym wypoczynek, a pszczołom pożytekczytamy w opisie polskiej lipy.

Aby zagłosować, wejdź na stronę Three of the year.

BrUiWtA9XqLoug7SxaWw7rOUUSkMMgPNLShw 0C51CD OOJG5chUMUJIKWsduLnLdkAJF73abRN r TR0Hgg7OWZS3bN2XtlLj7ynAc s3 B4

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.