Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Żaglowiec wykonany z butelek i klapek. Kenia zwraca uwagę na odpady morskie

flipflopi

Żaglowiec wykonany z butelek i klapek. Kenia zwraca uwagę na odpady morskie

Flipflopi jest pierwszym statkiem wykonanym w pełni z plastiku pochodzącego z recyklingu. Kenijscy aktywiści z The Flipflopi Project chcą zwrócić uwagę na skalę zanieczyszczeń plastikowymi odpadami w wodach.

Reklama

Szerokie wody Jeziora Wiktoria

Statek wykonany z przetworzonych odpadów plastikowych wypłynął dzisiaj (11 marca) na wody Kenii, a jego celem ma być dopłynięcie do Ugandy. Rejs jest wspierany przez fundację Asante Kenya, przedstawicieli Programu Ochrony Środowiska ONZ i konsulat Wielkiej Brytanii w Kenii.

Gubernatorzy hrabstw położonych nad Jeziorem Wiktorii, czyli Kisumu County i Homa Bay County zobowiązali się, że podejmą działania na rzecz wycofania z użytku jednorazowych produktów plastikowych. Członkowie The Flipflopi Project mają nadzieję, że zakaz ten zacznie obowiązywać i na innych terenach Kenii.

U k1 z356KWiUND04 ERWZ6lx1yIX2lmL1NG9EVtThgD8LPhlw5JNTbVlwdKffH2mRD0jJ e5xjl7dO 1fMhpFlWVJS
źródło: The Flipflopi Project

Akcja

W projekt Flipflopi włączyło się wielu przedstawicieli rozmaitych instytucji i organizacji, ale także mieszkańców okolic jeziora. Politycy przed inauguracją rejsu apelowali o wspólne działania na rzecz ochrony środowiska i zaangażowanie się w gospodarkę o obiegu zamkniętym. 

Ponad 1000 członków kenijskich społeczności zaangażowało się w projekty artystyczne i techniczne podczas budowy statku. Odbywały się też warsztaty innowacji i recyklingu. Otwarto Centrum Innowacji Flipflopi Kisumu i udostępniono społecznościom dostęp do maszyn przetwarzających sztuczne tworzywa. 

Efektem prac i zaangażowania w ochronę środowiska wodnego jest statek Fliflopi, wykonany z recyklingu starych puszek i butelek po napojach, zebranych na egzotycznych plażach Kenii. Żagiel zrobiono z ponad 2000 butelek PET, a o jego ostateczny wygląd zadbała organizacja Waste2Wear, zajmująca się GOZ. Ale to nie wszystko, bo nowa łódź jest pokryta 30 tys. sztuk przetworzonych, ale wyrzuconych niegdyś par klapek. 

iab4veN6Cncmkvh3qq5zB6ZWiOrNSLM2auxWgE ecp7 GGyWXGKVuD3gMvKPRbTEYAXNxAh1IwYM
źródło: The Flipflopi Project

Zanieczyszczenie plastikiem

The Flipflopi Project ma misję – będzie pływać po kenijskich wodach, aż dopłynie do Ugandy, gdzie również ma ambicję szerzyć świadomość społeczną na temat ochrony wód i przeciwdziałania zalewania wód falami plastikowych odpadów. Zanieczyszczenie plastikiem środowiska wodnego jest olbrzymie. Pływające plamy plastiku składają się z odpadów pochodzących z różnych kontynentów.

Plastiki unoszą się na wodzie i osiadają na dnach rzek, jezior, mórz i oceanów. Tym samym stanowią ogromne zagrożenie dla całych ekosystemów; fauny i flory. Sztuczne i toksyczne surowce, a w tym trudne do zauważenia i wyłowienia, acz bardzo szkodliwe mikroplastiki zanieczyszczają obecnie całą planetę, dlatego tak istotne jest ich przetwarzanie i ograniczenie konsumpcji.

6olRh3laGxlz LHQ3OqZFKp2ayiFmKNgi1m QpeWhv7Ah7xD4Y a4i0Rb57YJVJanPCvL9CV4Yu6xmemHhE46XaIAweFUKMM s 1 3GcPm4CGg3 vme8KpsBh4y1hVKdS bFM b
źródło: The Flipflopi Project

źródło: The Flipflopi Project

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.