Żaglowiec wykonany z butelek i klapek. Kenia zwraca uwagę na odpady morskie

Flipflopi jest pierwszym statkiem wykonanym w pełni z plastiku pochodzącego z recyklingu. Kenijscy aktywiści z The Flipflopi Project chcą zwrócić uwagę na skalę zanieczyszczeń plastikowymi odpadami w wodach.

Szerokie wody Jeziora Wiktoria

Statek wykonany z przetworzonych odpadów plastikowych wypłynął dzisiaj (11 marca) na wody Kenii, a jego celem ma być dopłynięcie do Ugandy. Rejs jest wspierany przez fundację Asante Kenya, przedstawicieli Programu Ochrony Środowiska ONZ i konsulat Wielkiej Brytanii w Kenii.

Gubernatorzy hrabstw położonych nad Jeziorem Wiktorii, czyli Kisumu County i Homa Bay County zobowiązali się, że podejmą działania na rzecz wycofania z użytku jednorazowych produktów plastikowych. Członkowie The Flipflopi Project mają nadzieję, że zakaz ten zacznie obowiązywać i na innych terenach Kenii.

źródło: The Flipflopi Project

Akcja

W projekt Flipflopi włączyło się wielu przedstawicieli rozmaitych instytucji i organizacji, ale także mieszkańców okolic jeziora. Politycy przed inauguracją rejsu apelowali o wspólne działania na rzecz ochrony środowiska i zaangażowanie się w gospodarkę o obiegu zamkniętym. 

Ponad 1000 członków kenijskich społeczności zaangażowało się w projekty artystyczne i techniczne podczas budowy statku. Odbywały się też warsztaty innowacji i recyklingu. Otwarto Centrum Innowacji Flipflopi Kisumu i udostępniono społecznościom dostęp do maszyn przetwarzających sztuczne tworzywa. 

Efektem prac i zaangażowania w ochronę środowiska wodnego jest statek Fliflopi, wykonany z recyklingu starych puszek i butelek po napojach, zebranych na egzotycznych plażach Kenii. Żagiel zrobiono z ponad 2000 butelek PET, a o jego ostateczny wygląd zadbała organizacja Waste2Wear, zajmująca się GOZ. Ale to nie wszystko, bo nowa łódź jest pokryta 30 tys. sztuk przetworzonych, ale wyrzuconych niegdyś par klapek. 

źródło: The Flipflopi Project

Zanieczyszczenie plastikiem

The Flipflopi Project ma misję – będzie pływać po kenijskich wodach, aż dopłynie do Ugandy, gdzie również ma ambicję szerzyć świadomość społeczną na temat ochrony wód i przeciwdziałania zalewania wód falami plastikowych odpadów. Zanieczyszczenie plastikiem środowiska wodnego jest olbrzymie. Pływające plamy plastiku składają się z odpadów pochodzących z różnych kontynentów.

Plastiki unoszą się na wodzie i osiadają na dnach rzek, jezior, mórz i oceanów. Tym samym stanowią ogromne zagrożenie dla całych ekosystemów; fauny i flory. Sztuczne i toksyczne surowce, a w tym trudne do zauważenia i wyłowienia, acz bardzo szkodliwe mikroplastiki zanieczyszczają obecnie całą planetę, dlatego tak istotne jest ich przetwarzanie i ograniczenie konsumpcji.

źródło: The Flipflopi Project

źródło: The Flipflopi Project