Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Zagubiona historia aut elektrycznych. Czy wiesz, że pierwsze samochody to elektryki?

Zagubiona historia aut elektrycznych. Czy wiesz, że pierwsze samochody to elektryki?

Niektórzy myślą, że auta elektryczne to wymysł naszych czasów. Inni uważają, że zawsze muszą być drogie tak jak Tesla. Nic bardziej mylnego! Historia pokazuje, że pierwsze kiedykolwiek stworzone samochody, nie były spalinowe, a… elektryczne. Pierwsza auta były elektryczne, a co więcej, samochody elektryczne były kiedyś bardziej popularne od spalinowych. To nie wszystko – do tego były jeszcze znacznie tańsze!

BANER MOBILEB1
Reklama

Pierwsze auta były elektryczne

Prawdopodobnie pierwszy pojazd elektryczny przewożący ludzi z własnym źródłem zasilania został przetestowany na paryskiej ulicy w kwietniu 1881 roku przez francuskiego wynalazcę Gustave’a Trouvé.

W 1880 Trouvé poprawił sprawność małego silnika elektrycznego opracowanego przez firmę Siemens. Zamontował akumulator w angielskim trójkołowym rowerze, wymyślając tym samym pierwszy na świecie pojazd elektryczny.

pierwsze auto elektryczne
Trójkołowiec Gustave’a Trouvé (1881), pierwszy na świecie samochód elektryczny, źródło: Bibliothèque Nationale de France

W czasie, gdy pierwszy trójkołowiec zaczął budzić podziw i postrach na paryskich ulicach, inny przyszły wynalazca był jeszcze dzieckiem. Nikt wtedy nie wiedział, że jego dokonania zmienią świat i popchną technikę w zupełnie nowym kierunku.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Pierwsze porsche to elektryk!

Ferdynand Porsche, bo o nim mowa, późniejszy założyciel firmy o tej samej nazwie, już jako nastolatek fascynował się elektrycznością. Już w 1893 jako 18-latek zainstalował w domu rodziców oświetlenie elektryczne!

Pierwsze zaprojektowane przez niego pojazdy miały również napędy elektryczne – tak więc historia Porsche zaczyna się od napędu elektrycznego.

jeden z pierwszych elektrycznych modeli porsche
Jeden z pierwszych elektrycznych modeli porsche, źródło: newsroom.porsche.com

W 1900 roku na Expo w Paryżu Porsche i Lohner zaprezentowali innowacyjny pojazd, który osiągał maksymalną prędkość 37 km/h. Powód, dla którego Lohner stworzył pojazd z silnikiem elektrycznym, brzmi dziś tak samo, jak wtedy:

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

powietrze było okropnie zanieczyszczone przez dużą liczbę silników benzynowych.

Auto elektryczne czy spalinowe?

Na początku ery motoryzacji nikt nie zakładał, że standardem będzie paliwo płynne. Prąd sprawdzał się lepiej od innych form zasilania, takich jak węgiel czy gaz. Silnik elektryczny był najprostszy, a przez to także najmniej awaryjny.

Na przełomie XIX i XX wieku najwięcej było silników parowych – 40%, potem elektrycznych – 38%, a dopiero na końcu benzynowych – 22%.


Początkowo nie opłacało się po prostu budować infrastruktury dla aut spalinowych. Problemem nie były także długie dystanse, ponieważ wtedy wszystkie samochody używane były do podróży na krótkich trasach.

Wszystko zmieniło pierwsze auto hybrydowe.

Pierwsza hybryda i koniec ery elektryków

Także 1900 roku Porsche zaprojektowało pierwszy na świecie funkcjonalny samochód hybrydowy, „Semper Vivus” (łac. „zawsze żywy”).

Porsche rozszerzyło zasięg samochodu, nie wykorzystując akumulatora jako źródła energii. Zamiast tego nowy model wykorzystywał silnik spalinowy do napędzania generatora, a tym samym do zasilania piasty koła w energię elektryczną.

Pierwsze modele Porsche pokazały, dlaczego mobilność elektryczna nie powiodła się przez dziesięciolecia: samochód ważył prawie dwie tony. Zbyt ciężkie baterie i mały zasięg, a także brak infrastruktury na długo położyły kres elektromobilności. Nowa technologia przynosi nam jednak nowe możliwości.

Powrót do korzeni

Pomysł został wskrzeszony ponad 100 lat później wraz z rozwojem akumulatorów litowo-jonowych nadających się do użytku w pojazdach. Swój udział mają także coraz bardziej rygorystyczne wymogi prawne dotyczące emisji zanieczyszczeń i dwutlenku węgla.  Ponownie skupiamy się na elektrycznych układach napędowych i nie jest to tylko wymysł ekologów.

Wraz z rozwojem nauki zbliżamy się do czasów, w których auta elektryczne ponownie stają się popularne. Jeśli auta elektryczne uda się w pełni zasilać bezemisyjną energią, nasz transport może stać się w całości bezpieczny nie tylko dla naszego zdrowia, lecz także dla Ziemi.

Już teraz elektromobilność wykracza daleko poza granice naszej planety. Chcesz wiedzieć więcej? Zobacz artykuł:

źródło: newsroom.porsche.com, manz.com, caranddriver.com, naukatolubie.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.