Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Zainteresowanie ogniwami fotowoltaicznymi z perowskitem rośnie

Zainteresowanie ogniwami fotowoltaicznymi z perowskitem rośnie

Przez dekady krzemowe ogniwa fotowoltaiczne zdominowały rynek. Niedawno jednak pojawiła się alternatywa – perowskity. Obecnie tandemowe ogniwa fotowoltaiczne, wykonane z krzemu i z perowskitów, zdobywają coraz większe zainteresowanie i są coraz bliżej wprowadzenia na rynek.

BANER MOBILEB1
Reklama

Od pojawienia się w 2009 roku ogniw tandemowych ustawicznie rośnie ich wydajność i stabilność. Do niedawna perowskitowa część ogniwa miała istotne problemy z stabilnością, ale najnowsze prace pozwoliły to rozwiązać, dzięki czemu można pracować nad komercyjnymi tandemowymi ogniwami PV.

Obecnie najlepsze perowskitowe ogniwa fotowoltaiczne osiągają 22,7% – wartość podobną do komercjalnie dostępnych ogniw krzemowych. W 2009 roku rekordowe wydajności wynosiły zaledwie 3,8% – tak szybki jest postęp w tej dziedzinie.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Połączenie ogniwa krzemowego z warstwą perowskitową z kolei daje tandemowe ogniwo o wydajności konwersji do 26,4%. Dalsze usprawnianie takiego systemu, jak uważają badacze, powinno zaowocować stworzeniem ogniw o wydajności około 30% do roku 2020.

źródło: phys.org

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.