Zainteresowanie ogniwami fotowoltaicznymi z perowskitem rośnie

Przez dekady krzemowe ogniwa fotowoltaiczne zdominowały rynek. Niedawno jednak pojawiła się alternatywa – perowskity. Obecnie tandemowe ogniwa fotowoltaiczne, wykonane z krzemu i z perowskitów, zdobywają coraz większe zainteresowanie i są coraz bliżej wprowadzenia na rynek.

Od pojawienia się w 2009 roku ogniw tandemowych ustawicznie rośnie ich wydajność i stabilność. Do niedawna perowskitowa część ogniwa miała istotne problemy z stabilnością, ale najnowsze prace pozwoliły to rozwiązać, dzięki czemu można pracować nad komercyjnymi tandemowymi ogniwami PV.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Obecnie najlepsze perowskitowe ogniwa fotowoltaiczne osiągają 22,7% – wartość podobną do komercjalnie dostępnych ogniw krzemowych. W 2009 roku rekordowe wydajności wynosiły zaledwie 3,8% – tak szybki jest postęp w tej dziedzinie.

Połączenie ogniwa krzemowego z warstwą perowskitową z kolei daje tandemowe ogniwo o wydajności konwersji do 26,4%. Dalsze usprawnianie takiego systemu, jak uważają badacze, powinno zaowocować stworzeniem ogniw o wydajności około 30% do roku 2020.

źródło: phys.org