Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Zanieczyszczenie powietrza przyczyną zaburzeń psychicznych

Zanieczyszczenie powietrza przyczyną zaburzeń psychicznych

PLOS Biology opublikowało wyniki badań, z których wynika, że zanieczyszczenie powietrza ma wpływ na nasze zdrowie psychiczne. Analiza została przeprowadzona przez międzynarodowy zespół naukowców, którzy posłużyli się zebranymi danymi z USA i Danii.

Reklama

Według badań zła jakość powietrza była najczęstszą przyczyną występowania choroby afektywnej dwubiegunowej i depresji wśród społeczeństwa amerykańskiego i duńskiego. Zaprezentowane wyniki sugerują związek pomiędzy narażeniem na zanieczyszczenie środowiska i wzrostem występowania chorób psychicznych. W Danii w ciągu dziesięciu lat zaobserwowano ponad dwukrotny wzrost występowania schizofrenii i zaburzeń osobowości, które powiązano ze złym stanem powietrza.

Nasze badanie pokazuje, że życie na terenach zanieczyszczonych, szczególnie na wczesnym etapie życia, wiąże się z zaburzeniami psychicznymi zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i Danii – powiedział Atif Khan, autor badania. Andrey Rzhetsky, który kierował badaniami wyjaśnił, że postawiona hipoteza zakłada, że zanieczyszczenie powietrza wpływa na mózg, powodując procesy zapalne, które wywołują objawy podobne do depresji. Zdaniem Rzhetskiego zagadnienie wymaga dalszych badań, aby lepiej zrozumieć, w jaki sposób środowisko przyczynia się do zaburzeń neurologicznych i psychiatrycznych.

Opinie ekspertów-recenzentów są podzielone

– Przyczynowy związek zanieczyszczenia powietrza z chorobami psychicznymi jest intrygującą możliwością. Pomimo analiz obejmujących duże zbiory danych, dostępne dowody mają poważne wady, a długa seria potencjalnych stronniczości może unieważnić zaobserwowane powiązania – ocenił prof. Johna Ioannidisa z Uniwersytetu Stanforda. – Konieczne są dalsze analizy przeprowadzone przez wielu badaczy, w tym przeciwników tej hipotezy – dodał.

Amerykańskie Towarzystwo Psychologowie opublikowało w 2017 roku raport na temat wpływu zmian klimatycznych na zdrowie psychiczne człowieka. Psycholog Jacek Santorski zwrócił uwagę, że od 2017 roku w systemie diagnostycznym zaburzeń psychologicznych zaczęła pojawiać się kategoria chronicznego lęku ekologicznego.

Rośnie liczba cierpiących z powodu chronicznego lęku ekologicznego

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.