NASA prezentuje zdjęcia największej farmy fotowoltaicznej widocznej z kosmosu

Często powtarza się, że chiński Wielki Mur jest jedyną wykonaną przez człowieka konstrukcją widoczną z kosmosu. Niezależnie czy to prawda, czy nie do tego grona dołączył inny fragment Państwa Środka – ogromna chińska farma fotowoltaiczna.

Jest to największa tego rodzaju instalacja na świecie. Instalacja Longyangxia Dam Solar Park składa się z około czterech milionów modułów fotowoltaicznych. Ich łączna moc wynosi aż 850 MW. Jest to element realizacji chińskich planów rozwoju OZE w tym kraju.

NASA zaprezentowało zdjęcia satelitarne rejonu budowy tej instalacji, które robią one wrażenie swoich rozmachem:

przed i po:

Dotychczasowo za największą instalację fotowoltaiczną uznawano uruchomioną w 2016 Kamuthi Solar Power Project o mocy 648 MW wybudowaną w Indiach. Instalacja ta zdetronizowała 579 MW Solar Star wybudowany w 2015, które z kolei odebrało palmę pierwszeństwa farmie Topaz o mocy 550 MW, która oddana do użytku została w roku 2014. Najpewniej nie będzie trzeba dugo czekać na detronizację chińskiego giganta.

Nie tylko wielkość, ale i tempo instalacji systemu jest rekordowe. Farma w Longyanxia wybudowana została w 36 miesięcy. Na początku tego roku powierzchnia farmy wyniosła około 26 km2 a łączna moc 850 MW. Chiny muszą sięgać po tak ogromne instalacje, aby sprostać swojemu zapotrzebowaniu wewnętrznemu. Łącznie do sieci przesyłowej w Państwie Środka podłączone jest 77 GW mocy pochodzących ze źródeł odnawialnych.

Kto zastąpi rekordzistę w przyszłości? Dobrymi kandydatami jest budowana właśnie farma Mohammad bin Rashid El Maktoum Solar Park w Dubaju, gdzie podczas 3. fazy rozbudowy dodane ma być 800 MW nowych mocy a także planowana farma fotowoltaiczna, która powstanie w rejonie Ningxia w północno-zachodnich Chinach. Ta ostatnia inwestycja osiągnąć ma całkowita moc na poziomie 2000 MW.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Słabe wyniki Tesli za rok 2016

Następny artykuł

RES prezentuje modułowe systemy przechowywania energii

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , , , ,