Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Zebrano nowe dane dotyczące nasłonecznienia z 200 stacji na 6 kontynentach

Zebrano nowe dane dotyczące nasłonecznienia z 200 stacji na 6 kontynentach

Fińska spółka zajmująca się systemami pomiarowymi Vaisala, opublikowała w zeszłym tygodniu raport dotyczący nasłonecznienia. Dokument ten porównuje dane zebrane z niemalże 200 stacji badawczych na całym świecie z danymi pochodzącymi z systemów satelitarnych. Zebranie tych wszystkich informacji pozwoliło na wyliczenie nasłonecznienia na świecie. Opracowana mapa objęła sześć kontynentów.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Firma informuje, że podane parametry nasłonecznienia – kluczowe dla budowy instalacji PV – mogą charakteryzować się niewielkimi błędami na poziomie 4,4% – 4,9%, zależnie od konkretnej wersji raportu z jakiego się korzysta.

Vaisal współpracuje z przemysłem energetycznym już od 2009 i z powodzeniem kwantyfikuje nasłonecznienie na całym świecie redukując błędy pomiarowe tej wartości – komentuje Gwendalyn Bender, szef działu usług dla sektora solarnego. – Przez te lata nauczyliśmy się jak lokalne czynniki, takie jak kurz, zanieczyszczenia czy wariacje zależne od pory roku, mogą wpływać na dokładność oszacowania nasłonecznienia. Na przykład w Indiach zwartość aerozoli w powietrzu dramatycznie wzrosła w ciągu ostatnich pięciu lat, zmieniając mocno nasłonecznienie i dokładność jego szacowania – dodają przedstawiciele fińskiej firmy.

Jak dodaje Bender, aby uwzględnić regionalne wariacje nasłonecznienia, dobrze jest korzystać z precyzyjniejszych pomiarów zawartości aerozoli, danych dotyczących ruchów powietrza lub też skorzystać z innego modelu obliczania nasłonecznienia. – Poprzez dostarczanie wielu, sprawdzonych zbiorów danych, które są przetwarzane konsekwentnie na całym świecie, nasi klienci mogą obecnie porównywać wyniki, aby znaleźć odpowiednie dla nich nasłonecznienie – powiedział Bender.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.