Zeroemisyjne kamieniołomy? Volvo i Skanska testują elektromobilne i autonomiczne rozwiązania

Spółka Volvo Construction Equipment oraz Skanska prowadzą elektromobilne eksperymenty na terenie kamieniołomu w Göteborg w Szwecji. W ramach projektu badawczego testowane są zdolności elektrycznych pojazdów do pracy w kopalniach kamienia.

Projekt „Electric Site” ma na celu ograniczenie emisji CO2 w przemyśle wydobywczym o 95% oraz zmniejszenie kosztów operacyjnych o 2%. Skanska i Volvo planują zelektryfikować wszystkie procesy w kamieniołomach od wydobycia po transport i przetwarzanie materiałów. Jak informuje electrive.com, zespół badawczy przyznał, że nie da się całkowicie wyeliminować silników dieslowych, ponieważ póki co jedynie maszyny nimi napędzane są w stanie udźwignąć te najcięższe kruszywa.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Testy będą trwały 10 tygodni, podczas których sprawdzone zostaną elektryczne i autonomiczne pojazdy Volvo CE. Eksperyment rozpoczął się 29 sierpnia bieżącego roku. W szwedzkim kamieniołomie wydobywa się kruszywa do celów budowlanych, a także do produkcji asfaltu i cementu. „Po raz pierwszy w przemyśle wydobywczym podjęto próbę czegoś podobnego i jeśli się ona powiedzie, to projekt „Electric Site” mógłby posłużyć jako plan wprowadzenia do kamieniołomów na całym świecie efektywności, bezpieczeństwa i pozytywnego wpływu na środowisko naturalne”, powiedział Gunnar Hagman, dyrektor Skanska Sweden.

Jak czytamy na stronie Volvo, te dwie firmy rzucają wyzwanie tradycyjnym metodom pracy w przemyśle wydobywczym. W ramach projektu opracowano nowe maszyny koncepcyjne, metody pracy i systemy zarządzania miejscem, które razem tworzą kompletne rozwiązanie. Nowa technologia obejmuje maszyny i systemy kontroli floty oraz rozwiązania logistyczne dla maszyn elektrycznych w kamieniołomach.

Źródło: electrive.com, volvogroup.com