Naukowcy ogłaszają przełom w technologii wytwarzania wodoru

Zespół naukowców z Idaho National Laboratory opracował nowy rodzaj elektrody do produkcji wodoru poprzez elektrolizę wody. Zespół wykorzystał ją do demonstracyjnej produkcji wodoru przy temperaturach o wiele niższych niż realizowano to dotychczas. Daje to spore szanse na redukcję kosztów wielkoskalowej produkcji wodoru.

W niektórych obszarach elektroliza wody jest w stanie konkurować z np. reformerami parowymi zasilanymi paliwami kopalnymi – szczególnie w mniejszej skali, gdzie trudniej jest implementować taki reformer. Do zera spada również poziom emisji.

„Wodór już teraz używa się do zasilania pojazdów, magazynowania i przenoszenia energii. Ta nasza nowa technologia może umożliwić wydajniejsze produkowanie tego gazu w większej skali”, mówią badacze.

Ich elektroda opiera się o wydajny materiał stały przewodzący protony w ogniwie elektrolitycznym. Komórka taka działa ponad 75h w temperaturze poniżej 600°C. Typowe elektrody tego rodzaju pracują zazwyczaj w temperaturach powyżej 800°C.

Kluczowym aspektem nowej komórki jest unikatowa struktura 3D. Została ona wytworzona metodą samoorganizacji materiału, dzięki czemu łatwo można skalować jej produkcję. „Wysoka porowatość struktury 3D usprawnia transfer ładunku, więc wydajność jest wyższa”, mówi doktor Dong Ding.

Nowa elektroda jest wytwarzana na tkanym, tekstylnym podkładzie, który zanurza się w roztworze prekursora. Następnie w wysokiej temperaturze powstaje ceramiczna struktura, a tekstylny podkład wypala się, pozostawiając porowatą formę elektrody.

źródło: inl, pvmagazine

Dodaj komentarz


Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Mogą Ci się także spodobać

Kupa plastiku, czyli co z nas wychodzi

Rocznie 8 milionów ton plastiku trafia do oceanu. Gdy już znajdzie się w wodzie, rozpada się na kawałki. Najmniejsze jego cząstki mają mniej niż 5 milimetrów, a część z nich jest niewidoczna gołym okiem. Niektóre fragmenty pozostają zawieszone na różnych głębokościach, inne trafiają do organizmów morskich – ryb i skorupiaków. Te drobinki plastiku prędzej czy później dostarczy na nasz stół dorsz, łosoś albo pyszne krewetki.

Codzienny raport smogowy – 15.11.

Wczoraj zachęcaliśmy do spacerów, dziś też to robimy, ale tylko w niektórych miastach. Smog nie odpuszcza i po jednym dniu wytchnienia powraca. Apelujemy – nie palcie złej jakości paliwem i dbajcie o stan techniczny swoich samochodów.