Zielona Góra: Sylwester z fajerwerkami i tabletkami przeciwstresowymi

Przed miejskim Sylwestrem, władze Zielonej Góry rozdają tabletki, które mają łagodzić stres u psów i kotów. Jak tłumaczą urzędnicy, zeszłoroczny pokaz laserowy w tym roku ustąpi miejsca tradycyjnym fajerwerkom ze względów bezpieczeństwa.

Podobnie jak w poprzednich latach, władze Zielonej Góry organizują miejską zabawę Sylwestrową. Impreza ma rozpocząć się o godzinie 22 i potrwać do godziny 1. Oprócz występów muzycznych i przemówienia prezydenta miasta, który złoży mieszkańcom noworoczne życzenia, zaplanowano efektowy pokaz fajerwerków.

W zeszłym roku miejsce fajerwerk zajął pokaz laserowy – o takiej zmianie zdecydowali mieszkańcy miasta w ankiecie internetowej, którą przeprowadził zielonogórski magistrat. Niektórzy uczestnicy zabawy mieli jednak przynosić własne fajerwerki, co zagrażało bezpieczeństwu innych uczestników noworocznej zabawy.

Dlatego w tym roku miejskie władze postanowiły wrócić do tradycyjnego „wybuchowego” pokazu. –Nasz pokaz będzie trwał pięć minut. I te pięć minut to chwila, gdy jest jakiś hałas. Ale na pewno nie jest tak niebezpieczny i permanentny, niż te wszystkie petardy hukowe, które wystrzeliwane są przez mieszkańców przez całą noc sylwestrową – powiedziała Agata Miedzińska, dyrektor Zielonogórskiego Ośrodka Kultury w wywiadzie z „Gazetą Lubuską”. 

Urzędnicy pomyśleli jednak o zwierzętach – by oszczędzić im nadmiernego stresu, rozdają właścicielom psów i kotów specjalnie w tym celu zakupione tabletki przeciwstresowe. – Kapsułki należy podawać trzy dni przed Sylwestrem, natomiast w dniu Sylwestra podwoić dawkę. Tabletki przeznaczone są dla psów i kotów – czytamy na stronie internetowej zielonogórskiego Urzędu Miasta.  Preparat można odbierać bezpłatnie w dniach 23, 30, i 31 grudnia w godzinach 8 -15 w Urzędzie Miasta Zielona Góra, przy ul. Podgórnej 22, w pokoju numer 106.