Zielony apartamentowiec w Wietnamie

Zielony apartamentowiec w Wietnamie

W wietnamskim Hanoi powstać ma nowy kompleks luksusowych apartamentów. To, co wyróżniać go będzie na tle innych, jest pomysł na pokrycie całego kompleksu drzewami. Ponad 50 tysięcy drzew i kolorowych pnączy zasadzonych zostanie na całej elewacji oraz dachu tego budynku, co umożliwi mu „schowanie się” w otaczającej dżungli.

„Forest In the Sky” (ang. Dżungla na Niebie) to bardzo dobrze dobrana nazwa dla tej inwestycji. Roślinność pełnić będzie rolę nie tylko estetyczną. Dzięki niej i innym ekologicznym technologiom, jakie zaimplementowane mają być w budynku, ilość zużywanej energii i wody ma być mniejsza o 20% w porównaniu do klasycznych systemów.

Budynek ten jest doskonałym przykładem nowych praktyk zrównoważonego rozwoju i ekologicznego mieszkalnictwa, które wprowadza się w Wietnamie. Zaplanowane na poszczególnych piętrach rośliny, oprócz maskowania budynku w dżungli, zapewnią zgodnie z założeniami projektu izolację termiczną ścian i dachu.

Sam budynek wykonany ma być z ekologicznych bloczków betonu komórkowego, które umożliwią optymalną izolację wnętrza tak przed ciepłem jak i zimnem i dźwiękiem.

Budynek wykorzystywać będzie wydajne systemy bojlerów, krany o zmniejszonym przepływie czy ekologiczne oświetlenie. Wszystko to pozwala zminimalizować ilość zużywanej energii i wody.

Projektowi przyznano już wstępny certyfikat EDGE – nadawany przez SGS Vietnam certyfikat dla energooszczędnych budynków mieszkaniowych, które dzięki zastosowanym technologiom pobierają co najmniej 20% mniej niż konwencjonalne.