Kompost nowym odnawialnym źródłem energii

Kompost to substancja organiczna, która za sprawą bakterii, grzybów i drobnych zwierząt ulega rozkładowi. Zachodzące w nim reakcje oraz wysoka temperatura przyciągnęły uwagę specjalistów od technologii grzewczych, którzy postanowili wykorzystać te cechy do stworzenia budynku ogrzewanego tym naturalnym nawozem.

Comploo — to nazwa budynku, jaki zaprezentowała japońska firma architektoniczna Bakoko. Ogrodowa altana — pawilon przeznaczona pierwotnie do picia herbaty jest ogrzewana wyłącznie kompostem. Zbudowana została z segmentów, które jednocześnie pełnią funkcję kompostowników, do których wrzucana jest materia organiczna. W czasie rozkładu odpadków wytwarzane jest ciepło, które ogrzewa ściany i powietrze w budynku.

Nie można zaprzeczyć, że pomysł japońskiej firmy jest genialny w swej prostocie i walorach użytkowych zatem kwestią czasu jest stworzenie w przyszłości budynków, których fundamentalną częścią centralnego ogrzewania będzie właśnie kompost. Już dzisiaj firma Bakoko pracuje nad rozwiązaniami poszerzającymi zastosowanie tej substancji organicznej w technologiach na użytek człowieka.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Wertykalny nurt w budownictwie

Następny artykuł

Zielony apartamentowiec w Wietnamie

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , ,