webinar32 soze
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Zielony kredyt – kto może się ubiegać?

Zielony kredyt – kto może się ubiegać?

Zielony kredyt – kto może się ubiegać?

Dzisiaj w dobie eko-szaleństwa nikogo nie dziwi fakt, że tzw. zielone kredyty cieszą się dość dużym zainteresowaniem. Nagłówki takie jak: „Zielony kredyt – kto może się ubiegać?” można znaleźć na finansowych serwisach i nie tylko.

Reklama

Jeśli i Ty czujesz się przytłoczony natłokiem informacji z tym związanych, a równocześnie chcesz wiedzieć jak najwięcej na temat tego – co to jest zielony kredyt, jesteś w dobrym miejscu. Spróbujmy rozłożyć ten temat na czynniki pierwsze w oparciu o kluczowe dla zagadnienia informacje.

Co to jest zielony kredyt?

Zielony kredyt, inaczej znany jako kredyt ekologiczny, należy do typu celowych pożyczek. Środki pozyskane za jego pośrednictwem można przeznaczyć wyłącznie na cele związane z przedsięwzięciem o ekologicznym charakterze.

Zielona pożyczka – to musisz wiedzieć:

  • Musisz wskazać cel kredytowania już na etapie wniosku, ale również musi to być ujęte w samej umowie.
  • Po realizacji przedsięwzięcia kredytobiorca musi się rozliczyć z tego, w jaki sposób wydatkował pozyskane środki.

Co ciekawe, jeśli chodzi o klientów indywidualnych można wyróżnić dwa typy kredytów ekologicznym. Eko kredyt hipoteczny to produkt finansowy dedykowany budowie domu energooszczędnego lub pasywnego i jest przy nim wymagane zabezpieczenie hipoteką.

Inną opcją jest pożyczka lub zielony kredyt gotówkowy gdzie nie ma potrzeby zabezpieczenia, co jednak wiąże się z faktem, iż przy tego rodzaju finansowaniu mowa o zdecydowanie niższych kwotach, jednak wystarczająco wysokich do tego, by móc je przeznaczyć na inwestycje typu kolektory solarne, kocioł na biomasę, system rekuperacji czy skuter z napędem elektrycznym.

W jakim banku otrzymamy zielony kredyt?

Aby zyskać większe rozeznanie na temat tego, w jakim banku możliwa do wzięcia jest pożyczka o ekologicznym charakterze – warto wykorzystać do tego kalkulator kredytu gotówkowego na Totalmoney.pl i zrobić stosowne porównanie. Spójrzmy pokrótce na kilka przykładów ofert.

Pożyczka ekologiczna – w jakim banku?

  1. Ekopożyczka PKO BP – z pomocą tej pożyczki możesz zakupić wiele różnych eko-urządzeń jak panele fotowoltaiczne czy pojazdy elektryczne. Wśród warunków uzyskania znajduje się m.in. to, by kwota pożyczki była w granicach od 1500 do 50 000 zł, a okres spłaty – od 2 do 120 miesięcy.
  2. Pożyczka na lepsze ING Bank Śląski – aktualnie obowiązuje promocja z nagrodą dla tego kredytu (do 31.08.2024 roku). Warto zainteresować się szczegółami, zwłaszcza jeśli interesuje Cię zakup pompy ciepła, auta elektrycznego, a nawet fotowoltaiki. Mowa o pożyczce od 1000 do 160 000 zł online, w której prowizja za udzielenie kredytu wynosi 0%.
  3. Kredyt Eko – kredyt gotówkowy VeloBank – z celem na sfinansowanie zakupu i montażu od paneli fotowoltaicznych po kotły na biomasę. Kwota kredytu jest tutaj ograniczona do 200 000 złotych, natomiast jeśli chodzi o prowizję, jest ustalana indywidualnie.

Oczywiście to kilka przykładowych ofert z wielu innych dostępnych aktualnie na rynku. Jeśli jesteś zainteresowany zielonym kredytem – koniecznie zagłęb się w ten temat bardziej, celem znalezienia najbardziej dopasowanej do Twojej sytuacji propozycji.

Kto może się ubiegać o zielony kredyt?

Jeśli mowa o kredycie ekologicznym w formie bezzwrotnej dotacji – wtedy już musimy przejść od klientów indywidualnych do firm i przedsiębiorców, gdyż takiego rodzaju oferta została przygotowana przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) w ramach Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) celem wsparcia w rozwoju ekologicznym polskich biznesów.

Zatem konieczne jest tutaj zwrócić uwagę na rozróżnienie, że nazwa eko kredyt może odnosić się do różnych form takiej pożyczki. Istnieje dzisiaj na rynku zarówno zielony kredyt dla klientów indywidualnych, którzy to muszą zapoznać się z wymaganiami kierowanymi do nich przez konkretne instytucje finansowe, ale jest też kredyt w formie zapewnianej przedsiębiorcom na cele takie jak modernizacja systemów klimatyzacji, termomodernizacja budynków, czy też unowocześnienie źródeł energii.

Czy warto zaciągać kredyty ekologiczne?

Jeśli myślisz poważnie o kredycie ekologicznym – na pewno szukasz argumentów, które pomogą Ci podjąć ostateczną decyzję. Przede wszystkim to dobry pomysł, jeśli zależy Ci na skorzystaniu z nowoczesnych rozwiązań ekologicznych, ale nie posiadasz w tym momencie oszczędności, które mogłyby Ci to umożliwić.

Kredyt ekologiczny warto zaciągać także wtedy, gdy masz do dyspozycji ofertę opartą o korzystne dla Ciebie warunki, jak zerowa prowizja czy też niższa marża. Jeśli masz dodatkowo możliwość pokrycia części zobowiązania za pomocą dotacji – tym bardziej może się to okazać korzystne rozwiązanie.

Nie zapomnij jednak też o tym, że taki kredyt może być przeznaczony wyłącznie na konkretny eko cel, ściśle określony w umowie, a formalności z nim związane zwykle są dość drobiazgowe i pracochłonne, na co również musisz być przygotowany, zastanawiając się czy starać się o takie środki na zieloną inwestycję. Rozważenie tych plusów i minusów pomoże Ci podjąć właściwą decyzję.

Fot: pexels.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.