Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Zmienią się granice Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Sprawa wywołuje sprzeciw różnych środowisk

Zmienią się granice Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Sprawa wywołuje sprzeciw różnych środowisk

Ministerstwo Środowiska sporządziło projekt rozporządzenia w sprawie zmiany granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego i jego otuliny. Z terenów Parku miałyby zostać wyłączony obszar na Świętym Krzyżu. Pomysł spotkał się ze sprzeciwem środowisk, związanych między innymi z Komitetem Obrony Demokracji. Internetową petycję w tej sprawie podpisało ponad 2,8 tys. osób.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Zgodnie z założeniami zmiany mają doprowadzić do uporządkowania stanu prawnego terenów. Poprzednie rozporządzenie Rady Ministrów pochodzi z 1996 r. Nie uwzględnia ono kolejnych zmian w strukturach własności gruntów. W międzyczasie zmianie uległy też przepisy. W ich myśl parki narodowe uzyskały prawo użytkowania wieczystego nieruchomości, które dotychczas były w ich trwałym zarządzie.

Obawy organizacji społecznych wiążą się głównie z tym, że, jak informują lokalne media, zmiana granic parku spowoduje utracenie prawa do użytkowania wieczystego. W rezultacie oblaci z Klasztoru na Świętym Krzyżu będą mogli się starać o ich wykup. „Projekt to w gruncie rzeczy furtka, mająca na celu przekazanie oblatom ze Świętego Krzyża zachodniego skrzydła klasztoru i dawnego szpitalika – zabudowań użytkowanych przez park. Na ich oddanie od lat nie godzili się kolejni dyrektorzy parku. Ale pomoc zakonnikom deklarował PiS. Szukał prawnej możliwości, jak przekazać oblatom budynki. Wyłączenie zabudowań z parku spowoduje, że Park straci tam użytkowanie wieczyste. Zachodnie skrzydło i szpitalik wrócą do skarbu państwa. A zakonnicy będą mogli starać się o ich wykup z bonifikatą.” – podaje kielecka Gazeta Wyborcza.

Jednak według resortu środowiska nie ma obawy, że po wprowadzeniu nowej regulacji nastąpią niekorzystne zmiany środowiskowe. Korekta granic parku ma bowiem spowodować m.in. wyłączenie z jego obszaru nieruchomości, które „bezpowrotnie utraciły wartości przyrodnicze”. Mowa o działkach na szycie Świętego Krzyża (Łyśca), który jest drugim co do wysokości wzniesieniem Gór Świętokrzyskich. Znajduje się na nim bazylika i zabudowania klasztorne. Z kolei Świętokrzyski Park Narodowy planuje wybudować w Nowej Słupi Centrum Edukacji Przyrodniczej, które zastąpi obecne muzeum. Zakon odzyskane budynki miałby natomiast przeznaczyć m.in. na bibliotekę, skryptorium, a także urządzić w niech miejsca noclegowe dla pielgrzymów i turystów.

Foto: MSZ

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.