Palenie odpadów problemem w Małopolsce

26 marca tego roku w Małopolsce uruchomiono formularz Ekointerwencji, w którym można zgłaszać m.in. przypadki spalania odpadów niezgodne z uchwałą antysmogową. Pomimo że sezon grzewczy jest już dawno za nami, małopolscy urzędnicy wciąż otrzymują skargi.

Dzięki uruchomieniu Ekointerwencji mieszkańcy regionu mają możliwość zgłaszania wszelkich przypadków łamania przepisów dotyczących ochrony środowiska. W ciągu pierwszych 10 tygodni od uruchomienia formularza pojawiły się 164 skargi. Najwięcej z nich dotyczyło nieprawidłowego spalania odpadów (aż 108), kolejne traktowały o eksploatacji instalacji niezgodnie z uchwałą antysmogową (52) oraz sprzedaży węgla o bardzo niskiej jakości (4). Problemy odnotowano w kilkudziesięciu miejscowościach. Od zakończenia sezonu grzewczego upłynęło sporo czasu, mimo to zgłoszenia wciąż napływają.

Plaga palenia śmieci w kominkach i piecach wciąż aktualna

Z treści nadsyłanych zgłoszeń wynika, że palenie śmieci w piecach i kominkach to wciąż problem. Wielu mieszkańców jako opał traktuje plastykowe opakowania, stare meble, a nawet odpady chemiczne. – Rosnące zaangażowanie mieszkańców województwa w aktywność prośrodowiskową to ogromny powód do radości. Dane z formularza Ekointerwencji pokazują, że coraz więcej Małopolan rozumie to zagrożenie i chce z nim walczyć – stwierdził wicemarszałek województwa, Tomasz Urynowicz.

Z jednej strony należy cieszyć się, że ludzie rozumieją, jaki negatywny wpływ na zdrowie i środowisko ma spalanie śmieci i próbują temu problemowi przeciwdziałać, z drugiej statystyka pokazuje, że przepisy są wciąż (i to nagminnie) naruszane.