Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Żubr powrócił po 200 latach do Rumunii

Żubr powrócił po 200 latach do Rumunii

Rumuńskie Karpaty to jeden z najpiękniejszych i nieodkrytych regionów górskich. Na dziewicze tereny powróciły po 200 latach nieobecności żubry. Skąd wzięły się te zwierzęta i dlaczego tak długo ich tu nie było?

Reklama

Odbudowa populacji żubra w Karpatach

Największe stado żubrów w Rumunii wędruje swobodnie przez dziewicze tereny karpackich lasów. LIFE RE-Bison (wsparcie z unijnego programu LIFE oraz programu Natura 2000) to akcja zainicjowana w 2014 roku przez organizacje Rewilding Europe i WWF Rumunia. We wrześniu tego roku zakończył się program odbudowy populacji żubra. Teraz czas na to, aby fauna i flora zaczęły funkcjonować bez pomocy człowieka.

WWF oraz Rewilding Europe to organizacje, które skupiają się na ochronie bioróżnorodności i dzikiej przyrody, stąd decyzja o utworzeniu inicjatywy wspierającej powrót żubrów na rumuńską ziemię. Jak podają organizacje, wprowadzenie ich w łańcuch Karpat to ogromny sukces. Żubry są istotnym elementem ekosystemu.

Własnym rytmem

Natura porusza się we własnym tempie i rytmie. Żubry potrzebują trochę czasu wyłącznie dla siebie, aby mogły zadomowić się i budować bezpieczne siedliska. Na skraju pradawnego lasu zwierzęta poszukują nowych miejsc do życia. Zamieszkują teraz obszar chroniony o powierzchni ponad 8000 hektarów. Od 2014 roku urodziło się 38 żubrów.

AxfKgrJ4dYVS9uxW6HlHydsT5qW8ytB7Jvn pWukZkrPSV6vstQvF1DKWB39qlAIXs5lHg1ZSia3TooFVNRhf7tb8E6s7DPpuTEew0fDf5jSQ0BkEn4PWNuqRqPhrDyOuhaRe3l9
Żubr w pełnej okazałości, fot. rewildingdeurope.com

Około 105 żubrów żyje od teraz swobodnie w górach Tarcu i na razie obserwujemy, że się zadomowiły mówi Marina Druga, szefowa projektu RE-Bison i dodaje: skoro młode urodziny się na wolności, muszą żyć z dala od człowieka.

CQuadeD1qvdTbBheESTkopj9e7tNMy7ihuP025AqJZyxUhOUwYeSxSM7584DeIIAyee z zp1 vrnPSdlgbJdUslimS7j 5O1Q2RDqOSV CnY00f 3dwPQJVvwVS3QawmjNGm4VH
Stado żubrów wróciło na te tereny po 200-letniej nieobecności, fot. rewildingeurope.com

Dla przykładu: w Białowieży żyje ponad 700 żubrów.

Jak przystało na dzikie zwierzęta, żubry skrywają się w zaroślach lasu, ale bywają momenty, w których można dostrzec stado eksplorujące teren. 

Żubr ofiarą kłusownictwa

Rumuńskie żubry zniknęły z Karpat Południowych, ze względu na bezlitosnych kłusowników oraz utratę siedlisk. Ostatnie dzikie żubry rumuńskie zostały zabite przez kłusowników w 1927 roku. Ich ponowne pojawienie się jest wynikiem starań, aby te wspaniałe zwierzęta zostały tu na stałe. Brak ochrony gatunkowej żubra mógłby doprowadzić do wymarcia gatunku.

Zaistniała pilna potrzeba, aby ponownie dać żubrom szansę na życie w dziczymówi Matei Miculescu, leśniczy odpowiedzialny za monitorowanie stada żubra karpackiego.

Zobacz film o żubrach, które wróciły na dzikie tereny południowych Karpat:

Miculescu mówi, że zwierzęta dobrze rozwijają się w górach i poszerzają swoje siedliska. W przeciwieństwie do niewoli, mogą żyć tu “pełną piersią”. Do tej pory żyły w zamkniętej przestrzeni.

Obecność żubrów wpływa na cały ekosystem: – ptaki zbierają kawałki futra żubra, aby izolować swoje gniazda, a żaby mogą wykorzystywać odciski kopyt żubra, aby przeskakiwać z jednego stawu do drugiego – podsumowuje Miculescu.

Przeczytaj całą historię odbudowy populacji żubra w Rumunii.

źródło: rewildingeueope.eu, euronews.com, fot. główna Daniel Mirlea/rewildingeurope.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.