Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Jak dokarmia się żubry zimą?

Jak dokarmia się żubry zimą?

Wspominaliśmy już o dokarmianiu ptaków zimą, mówiliśmy o diecie odpowiedniej dla kotów. A czym dokarmiać zwierzęta nieco większego kalibru? Lasy Państwowe zdradziły, czym dokarmiają nasz narodowy symbol – dostojnego i ogromnego żubra.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Mróz w Puszczy

Nadeszła osławiona „Bestia ze Wschodu”. Niskie temperatury opanowały cały kraj, szerząc nie tylko biały śnieg, ale również wielki smog…

Ale najbardziej odczuwalne zimno zapanowało w lasach i borach, gdzie temperatura sięga obecnie nawet do -25 stopni Celsjusza. Runo i ściółka pokryte są grubą warstwą puchu, która utrudnia zwierzętom zdobywanie pożywienia.

Jedzonko dla żubrów

Dlatego właśnie w Puszczy Białowieskiej rozpoczęto intensywniejsze dokarmianie żubrów. W Nadleśnictwie Białowieża, gdzie zamontowano paśnik, zainstalowana jest również kamera, dzięki której możemy oglądać posilające się osobniki. Jest to fascynujące i zajmujące kino akcji 🙂 

Jakie jedzenie jest w paśniku?

Żubry są olbrzymimi roślinożercami, więc zimą podstawę ich diety stanowi siano. Aby uzupełnić poziom minerałów, umieszcza się również lizawki solne. Reszta pokarmów, jakie znajdą się w ich brogu (swoistym korycie na karmę) to gnieciony owies, a jeśli temperatura nieco wzrośnie, będzie można podać również buraki pastewne i sianokiszonkę.

Zwierzęta nie muszą się martwić o linię, więc pałaszują ze smakiem. W całym sezonie zimowym 2020/2021 zjedzą mniej więcej 80 ton karmy.

Źródło: Lasy Państwowe

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.