Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

10 pomysłów na ekologiczne dekoracje na Halloween

10 pomysłów na ekologiczne dekoracje na Halloween

Halloween w czwartek. Jeśli bierzemy udział w tym święcie, to na pewno skusimy się na dekorację naszego domu lub mieszkania w stosowny sposób. W sklepach znajdziemy mnóstwo dekoracji na Halloween, jednak większość z nich wykonana jest z plastiku, który nie może być poddawany recyklingowy, bo pokryte są toksycznymi dla środowiska farbami bądź uszyte z syntetycznych tkanin.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Dla wszystkich dekoracji istnieją ekologiczne alternatywy, które pozwolą nam w zrównoważony sposób udekorować nasz dom. Poniżej przedstawiamy dziesięć pomysłów, jak możemy samodzielnie przygotować dekoracje na straszną imprezę z wykorzystaniem materiałów, które są dostępne na wyciągnięcie ręki i po imprezie mogą zostać bezpiecznie poddane recyklingowi, by jak najmniej zaszkodzić środowisku naturalnemu.

Nietoperze z kartonów po jajkach

nietoperz z kartonu po jajkach

Kartoniki po jajkach są niemalże w każdym domu. Wystarczy trochę czarnej farby i oczka z sklepu plastycznego, by zamienić fragment wytłoczki do jajek w uroczego nietoperza. Dokładny sposób tej transformacji znajdziemy tutaj.

Duch ze starego prześcieradła

Cóż może być prostszego, niż zrobienie ducha ze starego prześcieradła? Każdy z nas ma w domu jakieś stare, bawełniane, białe prześcieradło. Wystarczy wypchać je trochę suchymi liśćmi czy starymi gazetami i już mamy gotowego strasznego ducha, którego możemy umieścić w ogródku, na tarasie itp. Po Halloween duch może wrócić do naszej szafy i czekać na kolejny rok, nie zanieczyszczając środowiska.

Szkielet z plastikowej butelki na mleko

Plastikowe butelki na mleko to doskonały materiał, z którego możemy wykonać szkielet. Dokładny opis, jak wykonać taką dekorację, znajdziemy tutaj – wystarczy tylko nóż, trochę kleju i dziurkacz, by z pustego opakowania na mleko wykonać tego rodzaju dekorację. Po imprezie może on bez problemu skończyć w koszu na plastikowe odpady, tam gdzie zawsze wyrzucamy puste butelki.

Pajęczyna z włóczki

1909390042 b11a08b1f5 b

Pajęczyna to kolejna prosta dekoracja, jaką możemy samodzielnie wykonać, korzystając z łatwodostępnych materiałów. Wystarczy trochę starej włóczki – np. ze starego swetra, który chcieliśmy wyrzucić.

Pajęczynę rozpiąć można pomiędzy drzewami lub w innym miejscu w ogrodzie, domu czy na tarasie. Jeśli mamy z tym zadaniem problem, to tutaj znajdziemy instrukcję plecenia takiej dekoracji.

Gigantyczny pająk z worka na śmieci

Gdy już upleciemy pajęczynę, to możemy ją udekorować ogromnym pająkiem wykonanym z worka na śmieci. Wystarczy jeden czarny worek, by z pomocą sznurka przekształcić go w pająka, będącego doskonałym uzupełnieniem ogromnej pajęczyny z włóczki.

Laboratorium szalonego naukowca

4204243375 cfced679e1 b

Do dekoracji w tematyce laboratorium szalonego naukowca wystarczy nam trochę pustych słoików. Słoiki mogą być dowolnych rozmiarów, wystarczy zdjąć z nich etykietki.

W pustych słojach możemy umieścić wszystko, co przyjdzie nam do głowy. Plastikowe zabawki, słodycze itp. Możemy je dodatkowo zalać wodą z nietoksycznym barwnikiem spożywczym, wszak co wyglądać może straszniej niż oczy pływające w słoju – nawet, jeżeli to cukierki.

Mumia z kartonów i prześcieradeł

Jeżeli po zrobieniu duchów zostały nam jeszcze jakieś prześcieradła, to po pocięciu ich na paski, możemy wykorzystać je do wykonania mumii.

Wystarczy owinąć paskami tkaniny np. kartony po płatkach, czy zwinięte stare gazety. Taką dekorację umieścić możemy w dowolnym miejscu na naszej imprezie, a z pewnością zrobi ona piorunujące wrażenie na gościach.

Kartonowy cmentarz w naszym ogródku

4052125732 252cfa11c0 o

Do wykonania nagrobków wystarczy kawałek kartonu. Wycinamy kształt nagrobka i dekorujemy szarą farbą. Dodatkowo zakupić możemy trochę sztucznego mchu itp., aby dodać nagrobkom patyny starości.

Jeśli chcemy wykonać trwalsze nagrobki, które można by wykorzystywać co roku, to możemy wykonać z kartonu formę, w której odlejemy z betonu lub gipsu własne dekoracje, które można odpowiednio pomalować czy postarzyć.

Ekologiczne straszne światła

Stare butelki po mleku, czy inne białe plastikowe pojemniki, możemy zamienić łatwo w duchy, umieszczając w ich wnętrzu małą LEDową lampkę. Wystarczy namalować na butelce straszną twarz, bądź wykleić ją z czarnego kartonu i dekoracja jest gotowa. Ustawmy je na ganku lub w ogrodzie i z pewnością przestraszą każdego gościa naszej imprezy.

Dynie

267722366 1e39ff7ee3 o

To chyba najbardziej oczywisty, ale i najbardziej ekologiczny sposób na udekorowanie domu. Dynie od zawsze łączą się z Halloween, ale i z jesienią. Możemy zakupić dynie, wydrążyć je i udekorować, zamieniając w lampiony. Możemy też po prostu ustawić ich kompozycję w dowolnym miejscu naszego domu.

Taka dekoracja może pozostać z nami na dłużej, nie tylko na Halloween, ale i przez całą jesień. Gdy dynie zaczną się już psuć, z pewnością będą doskonałym składnikiem kompostu i pozwolą na użyźnienie gleby w naszym ogródku w następnym roku. W ten sposób nic się nie zmarnuje.

To tylko kilka przykładów ekologicznych dekoracji, które wykonać możemy niemalże ze śmieci bardzo niskim nakładem pracy. Z pewnością każdy ma też swoje pomysły, jak samodzielnie wykonać ekologiczne dekoracje na zbliżające się straszne święto.

O ekologii pamiętajmy też w kolejnym dniu – podczas święta zmarłych. Jeśli składamy na grobach kwiaty, to postarajmy się o żywe wieńce, a nie plastikowe ozdoby, które nie rozłożą się i niebawem zamienią w śmieci zanieczyszczające nasze cmentarze. Jeśli chodzi o znicze, to unikajmy tych plastikowych i szklanych. Wbrew temu, co możemy pomyśleć, szklane znicze nie nadają się do recyklingu – szkło, z którego są wykonane, ma inny skład chemiczny niż butelkowe, a dodatkowo zanieczyszczone jest trudną do usunięcia parafiną. Zamiast tego korzystajmy z ceramicznych lampionów lub wręcz wykonajmy je sami – wystarczy do tego doniczka bez dziurek, trochę parafiny i knot ze sznurka (z bawełny, konopi bądź juty), jaki kupić możemy w każdym sklepie ogrodniczym. Taki znicz z pewnością będzie ozdobą grobu, a po wyczerpaniu się parafiny możemy zabrać go do domu, by ją uzupełnić i ponownie wykorzystać. Jeśli zamiast parafiny wykorzystamy wosk pszczeli, to znicz będzie jeszcze bardziej ekologiczny.

Inspiracja: Care2, Apartment Guide

Zdjęcia: Flickr Gurney Halleck, Quazie, Lenore Edman, Robin Elisabeth, Lisa Zins

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.