Przegląd wydarzeń tygodnia: OZE i ekologia – 21.10.- 27.10.

Czas na podsumowanie IV tygodnia października. Co nowego wydarzyło się w branży OZE? Weszły zmiany w sposobie składania wniosków do programu “Mój Prąd” – od 21 października można wysyłać wnioski drogą elektroniczną. Do konsultacji społecznych trafił także program “Czyste Powietrze”. Słyszeliście już o planach na budowę pierwszej polskiej elektrowni atomowej? Na jej realizację pokusiła się prywatna firma. I uwaga, uwaga: po 100 latach puszczyk uralski wrócił do stolicy województwa śląskiego!

Katowiccy leśni oświadczyli, że odnotowali pojawienie się puszczyka uralskiego w Murckach. Przez kilka miesięcy ukrywali informację, aby nikt nie niepokoił ptaków. Parka puszczyków doczekała się młodych. To ornitologiczna sensacja, gdyż gatunek powrócił do katowickich lasów po 100 latach nieobecności!

Fotowoltaika od Columbus Energy

Branża OZE i informacje rynkowe

Zmiany w sposobie składania wniosków do programu „Mój Prąd”. Od 21 października zainteresowani dofinansowaniem mogą przesyłać podania drogą elektroniczną. Możliwe jest to za pośrednictwem rządowego portalu gov.pl, w zakładce “Wniosek o udzielenie dofinansowania na mikroinstalacje fotowoltaiczne”.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podjął społeczną konsultację dotyczącą działania instrumentu pożyczkowego w programie „Czyste Powietrze”. Do tej pory nieścisłości regulaminu oraz samo działanie systemu powodowało, że aż 60% potencjalnych beneficjentów rezygnowało z oferowanej przez program pożyczki. Do końca października na adres mailowy [email protected] osoby zainteresowane udziałem w programie, mogą kierować uwagi i konkluzje odnośnie działania systemu pożyczkowego.

Fotowoltaika

Po sukcesie pilotażowej wodnej instalacji fotowoltaicznej Energa chce podjąć bardziej zdecydowane kroki w tym kierunku. Spółka jako pierwsza wybuduje pierwszą pływającą polską farmę, która pobiera energię ze słońca. Jej moc ma wynieść 500 kW.

Columbus Energy S.A., polska firma działająca w branży mikroinstalacji PV, rusza z budową farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 12,5 MW. Wartość kontraktów dla Spółki jako Generalnego Wykonawcy wynosi ponad 43 mln zł.

Atom

Należąca do najbogatszego Polaka, Michała Sołowowa, firma Synthos zawiązała porozumienie z koreańską spółką GE Hitachi Nuclear Energy. Razem mają wybudować małą elektrownię atomową w Polsce. Będzie to pierwszy reaktor, który powstanie nad Wisłą oraz którego projekt inicjuje prywatna firma.

Katastrofy ekologiczne i walka o środowisko

Z badań przeprowadzonych przez brytyjskie organizacje proekologiczne wynika, że Halloween wytwarza ogromną ilość plastikowych śmieci. W samej tylko Wielkiej Brytanii popularne jednorazowe stroje z hipermarketów wygenerują ok. 2000 ton plastikowych odpadów

Earthwatch Institute, międzynarodowa organizacja charytatywna zajmująca się ochroną środowiska, oficjalnie uznała pszczoły za najważniejsze stworzenia na naszej planecie. Szacuje się, że wyginęło nawet 90% pszczół. Głównymi powodami wymierania tych owadów jest niszczenie ich siedlisk, wylesianie, brak miejsca na gniazda, gorsza dostępność pokarmu, zmiany jakości gleby i przede wszystkim pestycydy.

Lasówka to ptak, który występuje w Stanach Zjednoczonych. Od ponad 50 lat – w wyniku wycinki i pożarów lasów – jego populacja stale się zmniejszała, co groziło całkowitym wymarciem gatunku. By temu zapobiec, przyrodnicy zasadzili 30 tys. hektarów sosny, dzięki czemu populacja lasówek wzrosła do 2400 osobników.

Nowinki technologiczne: energia z fal morskich i kinetyczne magazyny energii

Dzięki współpracy dwóch firm – amerykańskiego Vigor’a i irlandzkiego Ocean Energy – powstał pierwszy konwerter energii fal morskich. Mechanizm o nazwie „Boja OE” może generować do 1,25 megawata energii elektrycznej. Boja ma również zdolność znacznego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, dzięki czemu jest zrównoważonym źródłem energii odnawialnej. Prototyp urządzenia zostanie zamontowany w amerykańskim ośrodku testowania energii fal morskich (WETS).

Polska spółka Megatech uzyskała patent na kinetyczne magazyny energii. Urządzenie powstało z inspiracji pracy zabawki, nakręcanego bączka dla dzieci. Magazyn umożliwia odzyskanie części energii z wirującej masy. Ma ono również zapewnić szybkie ładowanie nawet kilkunastu samochodów elektrycznych. Zdaniem Zbigniewa Gałuszkiewicza, prezesa Megatech, ich urządzenie jest brakującym ogniwem w rozwoju elektromobilności.