Halloween wytwarza ogromne ilości odpadów z tworzyw sztucznych

Halloween wytwarza ogromne ilości odpadów z tworzyw sztucznych

Dwie brytyjskie organizacje ekologiczne, Hubbub i Fairyland Trust, ujawniły, że Halloween wytwarza ogromną ilość syntetycznych śmieci. W samej tylko Wielkiej Brytanii popularne jednorazowe stroje z hipermarketów wygenerują ok. 2000 ton plastikowych odpadów.  

Hubbub i Fairyland, czyli organizacje charytatywne zajmujące się głównie kampaniami proekologicznymi, przeprowadziły ankietę wśród 19 znanych brytyjskich sklepów, z których wynika, że większość z oferowanych przez nie halloweenowych strojów została wyprodukowana z poliestru (69%). Plastik na bazie oleju, który najprawdopodobniej skończy na wysypisku śmieci, stanowi aż 83% tego typu kostiumów.

Dyrektor naczelny Hubbub, Trewin Restorick, skomentował: – Te ustalenia są przerażające. Jednak całkowita ilość odpadów z tworzyw sztucznych w Halloween będzie jeszcze wyższa, jeśli wziąć pod uwagę pozostałe halloweenowe produkty, takie jak zestawy imprezowe i dekoracje.

Zarówno Hubbub, jak i Fairyland Trust wzywają producentów i sprzedawców do przemyślenia wprowadzanych do asortymentu produktów, co mogłoby ograniczyć ilość syntetycznych strojów jednorazowego użytku. Organizacje charytatywne chcą również, aby etykiety kostiumów wskazywały, że tkaniny takie jak poliester powstają z tworzyw sztucznych. Zdaniem organizacji, podniosłoby to świadomość społeczeństwa uświadamiając, że te materiały odzieżowe stanowią znaczną część plastikowych zanieczyszczeń degradujących naszą planetę.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.