Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Pierwsza elektrownia atomowa w Polsce? Od prywatnej firmy!

Pierwsza elektrownia atomowa w Polsce? Od prywatnej firmy!

Firma Synthos, której współwłaścicielem jest najbogatszy Polak i były rajdowiec Michał Sołowow, zawarła porozumienie z GE Hitachi Nuclear Energy. Jest to pierwszy krok na drodze do powstania elektrowni atomowej w naszym kraju. Przewidywane miejsce budowy – Oświęcim.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Dotychczasowe państwowe inicjatywy zbudowania elektrowni atomowej, nie przybliżały naszego kraju do tego celu. Ostatnio, pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski powiedział, że do 2040 mają powstać reaktory, generujące 6 – 9 GW. Obecnie jednak rząd poszukuje partnerów do inwestycji.  Zmiany na rynku energetycznym i związane z nimi prognozy, zachęcają prywatnych inwestorów do własnych inicjatyw.

Mała elektrownia atomowa w Oświęcimiu

Oficjalny komunikat o porozumieniu (“Memorandum of understanding”) wyszedł ze strony GE Hitachi. Dokument właściwie został podpisany już 5 września. W ciągu najbliższej dekady ma powstać reaktor typu SMR, czyli mały reaktor modułowy, wodno-wrzący BWRX-300 o mocy 300 MW. Fakt, że nie jest to pełnowymiarowy reaktor, obniża koszty budowy. W tym przypadku inwestycja ma pochłonąć około miliarda dolarów. Jednostka BWRX-300 jest w stanie zaspokoić potrzeby 100-120 tysięcznego miasta. Dwie mogą wystarczyć dla całego województwa podkarpackiego.

Małe reaktory modułowe mogą odgrywać znaczącą rolę w rozwiązywaniu problemów energetycznych Polski, modernizacji krajowego sektora energetycznego oraz w osiąganiu niezbędnej i odpowiedzialnej głębokiej dekarbonizacji – powiedział cytowany w komunikacie Michał Sołowow. – Wykorzystanie małych reaktorów modułowych do generowania czystej energii zwiększy nasze szanse na odejście od węgla i pozytywnie wpłynie na nasz przemysł i cały naród.

Szczyt w Brukseli

Komunikat przedstawiony przez GE Hitachi ma związek z europejsko-amerykańskim szczytem w Brukseli, poświęconym polityce energetycznej. Jednym z tematów były właśnie SMR. Sołowow na spotkaniu reprezentował europejskich przedsiębiorców, zainteresowanych tą technologią. GEH należy do amerykańskiego globalnego koncernu GE Capital. Z powodu zaostrzenia przez Biały Dom polityki udostępniania technologii jądrowych, zawarte porozumienie wymaga jeszcze otrzymania zielonego światła ze strony Amerykanów. W tym celu Sołowow odbył rozmowę z sekretarzem energii, Rickiem Perry’m.

Budowę reaktora można wiązać z samą strategią Synthosu. Firma jest największym producentem kauczuku syntetycznego i polistyrenu w Europie i trzecim co do wielkości na świecie. Generuje roczne przychody w wysokości ponad 2 mld euro. Unijne zmiany w polityce energetycznej, dążące do nisko/zeroemisyjności, wywierają silny wpływ na przemysł, który w dużym stopniu opiera się o energetykę węglową. Mała elektrownia atomowa, zapewniłaby elastyczność energetyczną chemicznego przedsiębiorstwa.

Prawdopodobny miejscem powstania reaktora jest Oświęcim, gdzie Synthos ma swoje zakłady. Według magazynu Forbes, majątek Michała Sołowowa wyceniono na 13,3 miliarda złotych.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.